Teknik SEO, bir web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamasını ve görünürlüğünü iyileştirmek için optimize edilebilecek teknik yönlerini ifade eder. Teknik SEO taktikleri, web tarayıcılarının bulması ve anlaması için bir web sitesini daha hızlı ve daha kolay hale getirmek amacıyla indeksleme, oluşturma ve web sitesi mimarisini içerebilir.

Daha küçük bir şirkette veya danışmanlık temelinde çalışıyorsanız, web sayfalarınızda teknik ayarlamalar yapmanız daha olasıdır. Anahtar kelimeler ve içerik genellikle SEO yapbozunun en büyük parçası olsa da, SEO üzerinde etkisi olan sayfa yükleme süreleri, geç yüklenen yorum bölümleri, HTML etiketleri, meta veriler ve mikro veriler vb. gibi başka faktörler de vardır. Güvenebileceğiniz bir web yöneticinizin olmadığı durumlarda, gidip bu değişiklikleri kendiniz yapmanız gerekebilir.

Ancak, bir SEO Uzmanı olarak, ister kodlarla uğraşıyor olun, ister başkalarına basitçe yol tarifleri iletiyor olun, HTML ve hatta CSS ile ilgili bazı temel aşinalıklara sahip olmanız gerekir; SEO stratejinize dahil olan faktörler.