SEO’nun anlamı; Search Engine Optimizasyon yani Arama Motoru Optimazasyonu kelimesinin kısaltmasıdır. Arama motorlarında web sitelerinin anahtar kelimelerde arandığında ilk sayfada ilk sıralarda çıkartılması işleminin adı SEO’dur. Bu işlemi yapan kişiye de SEO Uzmanı denir.

SEO neden önemlidir?

Google’da bir arama yaptığınızda o sektörde binlerce/miyonlarca kayıtlı site ve web sayfa sonucu vardır. Bunlar arasında Google’da ilk sayfada çıkabilmek sizi o sektörde lider ve en iyi yapacaktır.

SEO Uzmanı Nedir?

Bir Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO Uzmanı, bir web sitesini arama motorları için optimize edecek şekilde test eder, analiz eder ve değiştirir ve ardından web sitesi Google gibi büyük arama motorlarındaki arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alır.

Bir SEO uzmanı, arama sonuçlarının alakalı olmasını sağlamak ve olumlu bir kullanıcı deneyimi, artan web sitesi trafiği, olası satış hacmi ve marka bilinirliği oluşturmak için bir web sitesinde sayfa optimizasyonu gerçekleştirir. Başka bir deyişle, bir SEO Uzmanının diğer herhangi bir dijital pazarlama veya geleneksel pazarlama profesyonelinden hiçbir farkı yoktur: sonuçta çalıştıkları şirket için daha fazla satış yaratmaya çalışırlar.

Bir SEO Uzmanı, anahtar kelime araştırması yaparak ve Google Analytics gibi SEO araçlarından yararlanarak bir web sitesinin Google’daki görünürlüğünü artırabilir ve bu da herhangi bir şirket için önemli faydalar sağlar. Bazıları, yeni girişimler geliştirmek veya kullanıcı katılımını ve trafiği artırmak için sosyal medya hesaplarını daha iyi yönetmek için bir pazarlama ekibinin diğer üyeleriyle yakın işbirliği içinde çalışabilir.

SEO Uzmanı İş Sorumlulukları Nelerdir?

SEO Uzmanı iş sorumlulukları, bir kişinin bir dijital pazarlama ajansında, bir şirketin dijital pazarlama departmanında veya bir müşteri için serbest olarak çalışmasına göre değişir, ancak SEO Uzmanı ilanlarının büyük çoğunluğu için iş tanımı tümünü veya çoğunu içerecektir. aşağıdaki:

 • Şirketin web sitesi arama motoru sonuç sıralamasını yükselten optimizasyon stratejileri geliştirin
 • SEO Uzmanı, ücretli arama kampanyaları yürütürken, maksimum yatırım getirisi elde etmek için testler yürütecek, verileri ve sonuçları toplayıp analiz edecek, eğilimleri ve içgörüleri belirleyecektir.
 • Bütçeyi aşmadan, aylık maliyetleri tahmin ederek ve farklılıkları uzlaştırarak SEO kampanyalarının giderlerini yönetin
 • SEO en iyi uygulamalarının web sitesi içeriği boyunca uygun şekilde takip edilmesini sağlamak için web geliştirme ekibiyle yakın işbirliği yapın
 • İçerik oluşturma ve içerik pazarlamasında SEO’yu yönlendirmek için editörlük ve pazarlama ekipleriyle birlikte çalışın
 • Arama motoru pazarlaması için sayfa optimizasyonu sorumluluğunu üstlenin
 • Şirketin web sitesinde ve pazarlama materyallerinde kullanılacak yeni alakalı anahtar kelimeler için sürekli anahtar kelime araştırması, keşfi ve optimizasyonu gerçekleştirin
 • Arama motoru optimizasyonu önerilerini araştırın ve uygulayın
 • Bağlantı kurma stratejisi oluşturun ve yürütün
 • Hedef anahtar kelimeler için SEO konumlarını iyileştirmek için web sitesi mimarisini, içeriğini, bağlantısını ve diğer faktörleri değiştirin
 • Pazarlama çabalarında gelişme gösteren ölçülebilir hedefler belirleyin
 • SEO stratejisi performansını anlamak için Google analytics gibi SEO araçlarıyla günlük performans ölçümlerini izleyin
 • SEO stratejisini yönetmek için pazarlama departmanındaki diğer kişilerle işbirliği yapın
 • Web sitesi arama sonuçlarını iyileştirmek için blog gönderileri ve sayfa açıklamaları dahil olmak üzere ilgi çekici ve yüksek kaliteli web sitesi içeriği yazın

SEO Uzmanları Nereden Geliyor?

Çoğu SEO Uzmanı ve diğer arama motoru optimizasyonu profesyonelleri, teknik becerileri üzerinde çalışmadan ve SEO’da bir işe girmek için aktarılabilir becerileri ve eğitim geçmişlerinden yararlanmadan önce kariyerlerine başka bir alanda başlar.

Doğrudan SEO ile ilgili bir kolej veya üniversite derecesi yoktur ve kesinlikle hiçbir dört yıllık pazarlama programı size SEO alanında gelişmek için ihtiyaç duyacağınız belirli teknik becerileri vermeyecektir. işletme, pazarlama veya iletişim gibi bir tür ilgili alanda Lisans veya eşdeğerini listelemeyen bir SEO Uzmanı.

Alanda çalışan SEO uzmanlarının çoğu, işverenlere dijital pazarlama stratejilerini uygulamak, arama motoru trafiğini artırmak ve web sitelerinin arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralara yakın olmasını sağlamak için gereken özel becerilere sahip olduklarını göstermek için bir tür ek sertifika peşinde koşar. BrainStation’ın Arama Motoru Optimizasyonu Sertifika Kursu gibi kurslar, yeteneklerinizi gösteren gerçek işler yaratmanıza da olanak tanır ve bu, işverenlerin ne aradığını bilen bir SEO endüstrisi uzmanının talimatıyla oluşturulur.

İlgili bir dereceniz olsa bile, sürekli değişen SEO dünyasının zirvesinde olduğunuzu kanıtlamak için muhtemelen bir sertifika kursu veya başka bir çevrimiçi kursla becerilerinizi geliştirmek gerekli olacaktır.

Başarılı Bir SEO Uzmanının Özellikleri?

Başarılı SEO uzmanlarının dijital pazarlama ve arama motoru optimizasyonu dünyasında gelişmek için sahip olması gereken temel özelliklerden bazıları şunlardır:

1. SEO’nun üç seviyesini anlama

Arama motoru optimizasyonunun üç aşaması vardır ve herhangi bir iyi SEO Uzmanı, bir pazarlama stratejisi geliştirirken üçünü de göz önünde bulundurmalıdır:

 • Teknik , web sitenizin içerik dışı öğelerini ifade eder. Bu bölüm, bir web sitesinin arka uç yapısını ve temelini iyileştirmeye yönelik stratejileri içerir. Bu işin bir kısmı, web sitesi hızını, indekslemeyi, mobil uyumluluğu, taranabilirliği ve web sitesi mimarisini iyileştirmek için teknik SEO fırsatlarını ortaya çıkarabilen kapsamlı bir web sitesi analizi yapmayı içerecektir. Teknik SEO, bir web sitesinin okunabilirliğini de önemli ölçüde artıracaktır, bu da kullanıcı deneyimini geliştirir ve arama motorlarına web sitesinin iyi olduğunu gösterir.
 • Sayfa içi SEO , web sitenizdeki içerikle ve arama motorlarının içeriğinizin konusunu anlamasına ve web sitesini değerli bir kaynak olarak görmesine yardımcı olacak şekilde optimize etmeyle ilgilidir. Sayfa içi SEO, anahtar kelimeler, meta etiketler, dahili bağlantılar ve HTML başlık etiketleri gibi öğelerin, arama motoru trafiğini artırmaya ve Google sonuçlarının üst kısmına yakın olmasını sağlamaya yardımcı olacak şekilde kullanılmasını içerir.
 • Sayfa dışı optimizasyon , çeşitli bağlantı kurma taktikleri aracılığıyla web siteniz ve diğer web siteleri arasında daha güçlü bir ilişki oluşturmakla ilgilidir. Sayfa dışı optimizasyon, arama motorlarına bir web sitesinin güvenilir bir kaynak olduğunu ve bu nedenle arama motoru sıralamasında üst sıralarda yer alması gerektiğini göstermek için bir web sitesinin itibarını oluşturmaya yönelik stratejileri de içerir.

SEO uzmanlarının, arama motoru optimizasyonunun tüm katmanlarının, web sitenizin Google arama sonuçları arasında ne kadar belirgin bir şekilde sıralandığına nasıl katkıda bulunduğunu bilmesi gerekir.

2. Pazarlama için anlayışlı bir zihin

SEO’nun teknik yönleri açıkça işin büyük bir parçasıdır ve Google’ın web sitenizi arama sonuçlarına gömmesine neden olabilecek sorunları anlamak çok önemlidir. Ancak bunun üstesinden geldiğinizde, SEO endüstrisindeki işlerin diğer dijital pazarlama ve hatta geleneksel pazarlama işleriyle pek çok ortak noktası olma eğilimindedir: nihayetinde, dürterken tüketicinin faydasını özetleyecek şekilde içerik oluşturmanız ve konumlandırmanız gerekir. onları bir satışa yaklaştır.

İşin püf noktası, hem arama motorunun diğer ucundaki insanları cezbedecek hem de bir Google algoritmasını memnun edecek içerik oluşturmaktır. Bu deneyimle birlikte gelir.

Ancak, bir SEO Uzmanı ve dijital pazarlama uzmanı olarak gerçekten bağlantı kurmak için gereken SEO uzmanlığı, daha geniş anlamda bundan daha derine iner. Bir SEO rolünde gerçekten başarılı olmak için, içerik pazarlamasını her zaman daha derin bir düzeyde, tüketici psikolojisini ve pazarlama yaptığınız hedef kitleyi, sosyal medya ortamını, web tasarımı ve geliştirmeyi, viral pazarlama stratejilerini, ve marka bilinirliğini ve dönüşümleri artırmaya yardımcı olan genel iş hedefleri.

3. Büyük resmi düşünme yeteneği

Belirlediğimiz gibi, her şey SEO’dan etkilenir. Şirket web siteleri çok önemlidir, SEO, bir site etrafındaki bu hususların geri kalanıyla bağlantılı olmalıdır.

SEO kampanyaları etrafında belirli hedeflere sahip olmanıza yardımcı olur. Bir SEO Uzmanı olarak hedefiniz, arama motoru sıralamalarına, trafiği artırmaya, marka bilinirliğini artırmaya veya dönüşümlere (web sitenizi ziyaret eden birini müşteriye dönüştürmek) odaklanmak mı?

Bu hedefleri tanımlamak ve ardından bir SEO stratejisi yürütürken kuruluşun daha büyük hedeflerini akılda tutabilmek, bir SEO Uzmanını başarıya hazırlayacaktır.

4. Birinci sınıf iletişim becerileri ve işbirlikçi bir ruh

Bir SEO Uzmanı, bir işletmede satış, müşteri hizmetleri, web geliştirme, analitik, BT, pazarlama ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli departmanlarla çalışacaktır. Ve bir web sitesinde değişiklik yapmanın neden SEO’yu artıracağını ve nihayetinde daha fazla trafik ve dönüşümle sonuçlanacağını açıklamak her zaman kolay değildir. İletişim becerileriniz burada devreye giriyor.

SEO Uzmanlarının, belirli değişikliklerin neden gerekli olduğunu ve bunların web sitesine ve şirketin kârlılığına nasıl fayda sağlayacağını ikna edici ve erişilebilir bir şekilde nasıl açıklayacaklarını bilmeleri gerekir. Ayrıca, işinizin bir parçası da web sitesinde birçok farklı geçmişe ve bakış açısına sahip ekiplerle bunu yapabilmektir.

Sadece bu da değil, site için geliştirilmekte olan belirli içeriğe dahil olabilirsiniz, bu nedenle yazma becerilerinizin SEO işleri için mükemmel olduğundan emin olmalısınız.

5. Merak ve Uyumluluk

Google, arama motoru sonuçlarını nasıl sıraladığına ilişkin algoritmalarını sürekli olarak değiştirir. Arama motoru algoritmalarının uyarı veya açıklama olmaksızın çok sık değişmesi, bakış açınıza bağlı olarak sizin için sinir bozucu veya heyecan verici olabilir – ancak iyi bir SEO Uzmanı bu zorluğu coşkuyla üstlenir.

SEO alanında gelişmek için çevik olmanız gerekecek. Birçok profesyonel sürekli öğrenmeden faydalanabilir, ancak bir SEO Uzmanının hayatta kalabilmesi için buna ihtiyacı vardır. Ayrıca, tek bir şirketin web sitesinden sorumluysanız, kayıtsız olmayı göze alamazsınız — bir SEO uzmanı olarak, sürekli değişen SEO en iyi uygulamalarıyla uyumlu olup olmadığını görmek için içeriğini sürekli olarak gözden geçirmek sizin işinizdir. .

SEO Uzmanı İle İlgili Bazı İş Tanımları Nelerdir?

Aşağıdakiler, SEO Uzmanına yakın olan yaygın iş tanımlarıdır:

Arama Motoru Pazarlamacısı

Çoğu zaman, arama motoru optimizasyonu ve arama motoru pazarlaması (SEM) bir araya getirilir, ancak gerçekte çok farklıdırlar. Arama motoru pazarlaması çok daha geniştir ve aslında SEO’yu içerir. Arama motoru pazarlaması, arama motorlarının yanı sıra tüketicilere pazarlamak için çalışmak zorunda kalacağınız için Tıklama Başına Ödeme pazarlaması (PPC), reklamcılık ve bazı müşteri ilişkileri yönetimi dahil olmak üzere becerilerde uzmanlaşmanızı gerektirir. Arama motoru pazarlama uzmanları yalnızca ücretli arama konusunda uzmanlaşırken, bazıları hem arama motoru pazarlaması hem de SEO ile ilgilenir. Anahtar kelime araştırmasında ve Google AdWords, Bing AdWords ve Google Analytics gibi SEO araçlarında uzmanlaşmak bir önkoşuldur.

İş Pazarlama Danışmanı

SEO uzmanları, yüksek talep gören içgörüye sahiptir. Bir İş Pazarlama Danışmanı olarak bir işe hak kazanmak için SEO ile ilgili başarının kanıtlanmış bir geçmiş kaydını gösterebilmeniz gerekecek, çünkü bu pozisyon, müşterilerin özel ihtiyaçlarına çözümler sunmak, planlamak ve uygulamaya yardımcı olmak için müşterilerle çalışmanızı gerektirecektir. SEO ve diğer pazarlama girişimleri, mevcut pazarlama stratejilerinin yanı sıra uygulamaya koyduğunuz pazarlama stratejilerinin etkinliğini ölçer ve bu şirketler için değer yaratmak için uzun vadeli destek ve strateji sağlar.

Dijital Pazarlama Müdürü

Dijital pazarlama ve SEO dünyaları özünde birbirine bağlıdır. Dijital pazarlamacılar genellikle SEO, SEM, PPC ve sosyal medya dahil olmak üzere her tür çevrimiçi pazarlamayı ele alır. Dijital pazarlama uzmanları, pazarlama stratejileri oluşturur ve yürütür, SEO’yu artırmak için çalışır, içeriği yönetir ve trafiği, marka bilinirliğini ve satışları artırmak için sosyal medyayı maksimum etkinlikle kullanır.

Sosyal medya Yöneticisi

Bir sosyal medya yöneticisinin iş tanımı, bir şirketin hedef kitlesinde mümkün olan en büyük etkiyi yaratmak için her sosyal medya platformunda çalışan ve doğru zamanlarda ve doğru formatlarda yayınlanan ilgi çekici sosyal medya içeriğinin oluşturulmasını gerektirir. Bir SEO Uzmanı gibi, bir Sosyal Medya Yöneticisinin sorumluluğunun bir kısmı, bir şirketin web sitesine trafik çekerken aynı zamanda sosyal medya hesapları aracılığıyla tüketiciler ve kullanıcılarla doğrudan etkileşim kurmaktır.

E-posta Pazarlama Uzmanı

Dijital pazarlamada daha derin bir nişe giren E-posta Pazarlama Uzmanları, müşterileri tıklamaya ikna edecek e-posta kampanyaları için ilgi çekici içeriğin nasıl oluşturulacağını tam olarak bilirler. E-posta, kararlı bir hedef kitleye ulaşmanın en güçlü yöntemlerinden biri olmaya devam ediyor. E-posta pazarlaması öncelikle olası satış yaratan bir faaliyettir, bu nedenle bu e-posta çabaları her zaman daha büyük bir pazarlama stratejisinin parçası olacaktır.

SEO Uzmanları Kimlerle Çalışır?

Çoğu SEO Uzmanı, doğrudan daha büyük bir pazarlama veya dijital pazarlama ekibinin parçası olarak çalışır, bu nedenle sosyal medya pazarlama ekipleri, Arama Motoru Pazarlamacıları ve e-posta pazarlama ekipleriyle birlikte çalışırlar.

Ancak daha geniş anlamda, SEO bir şirket web sitesinin hemen hemen her bölümüne dokunur, bu da şirketin hemen hemen her bölümünü etkilediği anlamına gelir. Sonuç olarak, bir SEO Uzmanı diğerlerinin yanı sıra geliştirme, tasarım, satış, BT ve müşteri hizmetleri ekipleriyle çalışmayı bekleyebilir.

SEO Uzmanı Olmanın Nedenleri

Dijital pazarlama ve iletişim alanlarının diğer birçok alanına uygulamaları olan ve hızla büyüyen bir alan olduğu göz önüne alındığında, bir SEO Uzmanı olarak kariyer yapmak için pek çok ikna edici neden vardır. SEO Uzmanı olmayı düşünmeniz için birkaç neden:

1. Kelimelerde bir yolunuz var

Bazen iyi yazmanın SEO’nun temeli olduğunu unutuyoruz. Bir SEO Uzmanının, kullanıcı niyetine odaklanan içerik oluştururken açık ve öz bir şekilde nasıl yazılacağını bilmesi gerekecektir. Ayrıca, kelime ustaları, anahtar kelime araştırmasına dayalı olarak kelime seçimlerinde ve yapısındaki küçük ince ayarların SEO’nuzu nasıl artıracağını görmekten keyif alabilir. Hem insanlarla hem de arama motorlarıyla aynı anda iletişim kurmak ve her ikisi için de ilgi uyandıracak içerikler oluşturmak kolay bir iş değildir, bu nedenle yazma becerisi size uzun bir yol kat edecektir.

2. Çok az alan dinamiktir

Bilgi için hiç bitmeyen susuzluğu olan ve dijital olan her şeyi takdir eden biriyseniz, SEO’da bir kariyer sizin için uygun olacaktır. Bir SEO uzmanı, sürekli olarak Google algoritmasındaki revizyonları incelemenin ve buna göre ayarlama yapmanın, arama motoru trafiğini artırmanın ve bir SEO uzmanı olarak etkili kalmanın önemli bir parçası olduğunu bilir. Köşede hangi değişikliklerin olabileceğini asla bilemeyeceğiniz için bir SEO Uzmanının tetikte olması gerekir. Bu sizin için heyecan vericiyse, SEO’da bir iş çok uygun olacaktır.

3. Güçlü iş güvenliği

İşletmeler, arama motoru optimizasyonu ve arama motoru pazarlamasına daha fazla yatırım yapma konusunda son zamanlarda akıllarına geldi. Yakın tarihli bir rapora göre, pazarlamaya yılda 25.000 dolardan fazla harcayan şirketler, arama motoru pazarlamacılığı ve SEO’nun en iyi yatırım getirisini sağladığını ve üçte ikisinin SEM ve SEO’yu son derece yüksek veya ileriye dönük çok yüksek öncelik olarak listelediğini bildirdi. e-posta pazarlamasından veya sosyal medya pazarlamasından daha Şirketler zaten dijital pazarlamaya her zamankinden daha fazla para yönlendiriyor – SEO bu pastanın daha büyük bir bölümünü aldığından ve daha fazla değer sağlamaya devam ettiğinden, SEO becerisine sahip kişiler için daha fazla işe yol açmalıdır.

4. Tasarım kaşıntınızı çizin

İyi bir SEO Uzmanı, SEO’yu asla bir boşlukta düşünmez. Bir SEO uzmanı, bir müşteri veya şirket web sitesinin tamamını hesaba katmalı ve yalnızca yapıyı değil, aynı zamanda kullanıcı deneyimini ve genel görünüm ve hissi de dikkate almalıdır. Bu nedenle, bir SEO Uzmanının işi yalnızca çekici içerik yazmak değildir, aynı zamanda estetik ve web tasarımı için gözlerini nasıl kullanacaklarını da bilmeleri gerekir. Bir SEO Uzmanı kadar çok sayıda yaratıcı kasınızı esnetmenize izin verecek pek çok iş yoktur ve bu birçokları için çekici bir olasılıktır.

5. SEO becerileri aktarılabilir

Yerinde bir SEO beceriniz olduğunda ve SEO araçlarında uzmanlaştığınızda, farklı endüstrilerde ve işletmelerde bir dizi başka iş için çekici bir aday olacaksınız. SEO Uzmanı olmayan bir iş tanımına bir göz atın ve iletişim, içerik yönetimi, pazarlama, sosyal medya ve gazetecilik gibi alanlarda SEO uzmanlığını işlerin demirbaşı olarak görmeye devam edeceksiniz.