Bir SEO uzmanı (genellikle SEO Uzmanı olarak da anılır), arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamaları ve görünürlüğü artırmak için web sitelerini optimize eden bir profesyoneldir.

SEO Uzmanının İşi Nedir?

Bir SEO Uzmanının çalışması, kopya ve açılış sayfalarını optimize etmeyi, içerik oluşturmayı ve güncellemeyi, yeni pazarlama fırsatlarını belirlemek için sürekli anahtar kelime araştırması yapmayı ve daha fazlasını içerebilir. Bu yöntemlerden bazıları nispeten basittir; diğerleri çok daha karmaşıktır ve hepsi SEO Uzmanının doğrudan kontrolü altındaki web sitesinin yönleriyle ilgili olan çok sayıda aşama ve küçük bir araştırmadan daha fazlasını içerir.

Bununla birlikte, SEO aynı zamanda sitenin bağlamı, rekabeti ve web’in geri kalanıyla olan bağlantıları ile ilgili birkaç dış faktörü de içerir. Çoğu zaman, SEO yalnızca satış sayfalarına yapılan tıklamaları artırmakla ilgili değildir; aynı zamanda bir şirketin marka bilinirliği ve tanınırlığı oluşturma çabalarını da içerir.

Satışlar üzerinde doğrudan ve anında etkisi olan taktikler kullanmak yerine, marka bilinirliği oluşturmak uzun vadede ortaya çıkan bir stratejidir. Şirketlerin bir takip oluşturmasına ve hedef kitleleri arasında tanınmayı artırmasına yardımcı olur. Marka farkındalığı sayesinde, hedef kitleleri sonunda şirketlerini belirli bir ürün veya hizmetle ilişkilendirir. Örneğin, genel halktan birçok kişi yapışkanlı bandajları düşündüğünde, ikisinin neredeyse birbirinin yerine geçebileceği noktaya kadar Band-Aid markasını düşünürler. Veya Apple kullanıcılarının şirketin ürün lansmanlarını aktif olarak takip etme şeklini düşünün. Bu harika bir marka bilinirliği.

Markanızı Oluşturmak İçin SEO’yu Nasıl Kullanırsınız?

Marka bilinirliği oluşturmak göz korkutucu bir görev gibi görünebilir, ancak SEO, çevrimiçi olarak artan marka otoritesine ve genel olarak daha fazla dijital marka bilinirliğine giden bir yol sunar. Kapsamlı bir girişim olsa da, buna dahil olmaya hazırlanan markalar, bir etki yaratmaya başlamak için aşağıdaki taktiklerden birkaçını kullanabilir.

Hiper odaklı içerik geliştirin

Nişinizi rakiplerinizden daha iyi hedefleyen hiper odaklı içerik, belirli bir kitleye hitap edecek ve onların markanızla daha iyi bağlantı kurmasını sağlayacaktır. Bunun hangi niş olduğunu ve ilgili aramaları mülklerinize nasıl yönlendireceğinizi belirlemek savaşın yarısıdır.

Örneğin, özel tasarım elbiseler satıyorsanız, “elbiseler” veya “önlükler” gibi sık kullanılan anahtar kelimeleri hedeflemek istemezsiniz; “Özel elbiseler”, “ısmarlama önlükler” veya benzer bir ifadeyi hedeflemeniz daha iyi olur. Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı gibi araçlar, hangi anahtar kelime öbeklerinin ürün veya hizmetinizle en iyi eşleştiğini görmek ve özgüllük ile popülerlik arasında bir denge kurmak için potansiyel anahtar ifadeler konusunda araştırma yapılmasına yardımcı olur.

Satış döngüsünün her adımında anahtar kelimeler kullanmayı da deneyebilirsiniz; genel anahtar kelimelerin peşine düşmek, satış huninizin en üstünde yeni müşteriler kazanmanıza yardımcı olabilirken, satış ve pazarlama huninizin her aşamasında müşteri endişelerini ve sorunlu noktaları göz ardı etmeyin. Yine, bu aynı zamanda marka otoritenizi oluşturmanıza yardımcı olur ve sizi sektörünüzde lider olarak konumlandırır.

Bazı anahtar kelimeler seçtikten sonra, markalı (ve anahtar kelime için optimize edilmiş) içerik kullanarak şirketinizin otoritesini net bir şekilde tanımlamaya başlayabilirsiniz. Buna, SEO en iyi uygulamalarını izleyen ve doğrudan hedef kitlenizle konuşan web sitesi içeriği ve blog gönderileri dahildir.

Kaldıraç bağlantı kurma

Ücretli arama, herhangi bir dijital pazarlama stratejisinin önemli bir parçası olsa da, bağlantı kurma, çevrimiçi görünürlüğünüzü organik yollarla oluşturmanın vazgeçilmez bir yoludur. Temel olarak, diğer güvenilir sitelerin sitenize bağlantı verdiği anlamına gelir.

Bu, Google’a duyulan güvenin ve otoritenin göstergesi olan blog yazarlarından ve diğer şirket web sitelerinden gelen bağlantıları içerebilir. Bu gelen bağlantıları artırmanın bir yolu, şirketinizden birinin başka bir sitede bir konuk blogu sağlayıp sizinkine bağlantı verip veremeyeceğini (onlara ek içerik pazarlama materyali sağlayarak) veya yalnızca ulaşıp bir bağlantı değişimi teklif edip edemeyeceğini sormaktır.

SEO için bağlantı oluşturmanın yanı sıra, bu aynı zamanda şirketinizin adını yeni gözlerin önüne koyan ve aynı anda sitenize daha nitelikli trafik çekerken marka bilinirliğini artıran mükemmel bir organik marka oluşturma alıştırmasıdır.

Bunu başarmak için, sektörünüzdeki kişilerin aradığı konularda en iyi siteleri ve yayıncıları belirleyerek başlayın (Linkio, Alexa veya SEMRush gibi bir araç kullanarak). Ardından, doğru kitleye ulaştığınızdan emin olarak onlarla etkileşime geçebilir ve topluluklarına katılabilirsiniz. Bir içerik takası yapmayı veya sitelerine geri bağlantılı bir imza veya yazar profili içeren bir konuk gönderisine katkıda bulunmayı teklif edin, ardından sitenize daha fazla bağlantı içeren yorumlar bırakın.

Çevrimiçi topluluklara katılın

Ek marka bilinirliği oluşturmak için, başka bir etkili SEO taktiği, sektörünüzle ilgili konuların tartışıldığı çevrimiçi topluluklara katılmaktır – bu ister Reddit, GrowthHackers ve StumbleUpon’daki uygun başlıklar veya sosyal medya kanalları olsun.

Sektörünüzün diğer üyeleriyle yeniden ilişki kurmak, sizi güvenilir bir otorite olarak konumlandırır. Ayrıca, dijital ayak izinizi artırır ve sosyal platformlarda markanızın sitesine bağlanarak ve her sitedeki kullanıcıların ilgisini çekerken aramalarda görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olur.

Marka bilinirliğini artırmaya yönelik bu SEO taktikleri sadece bir başlangıç; daha pek çok şey var, ancak bu üç strateji topu yuvarlamak için harika bir yol.