Bir SEO Uzmanının kariyer yolu, bir SEO uzmanı olarak bir işi olan biri dijital pazarlama veya içerik pazarlamasında daha genel bir iş peşinde koşmayı veya özellikle SEO’ya odaklanmayı tercih edebileceğinden, birkaç farklı yoldan gidebilir.

Giriş seviyesi bir SEO işi, SEO’nun daha temel yönlerine veya temellerine odaklanacak ve bir web sitesinin sıralamasını iyileştirecektir. Daha fazla deneyime sahip bir SEO Uzmanı işi, her düzenlemeyi kişisel olarak yapmak yerine daha üst düzey SEO stratejileri gerektirir, bunun yerine web sitelerini iyileştirme ve trafiği artırma fırsatları bulurken bir dijital pazarlama veya web geliştirme ekibine tavsiyelerde bulunmak için SEO ilkelerini kullanır.

Birkaç yıllık deneyimle, bir SEO Uzmanı işi bir SEO Yöneticisinin işine dönüşebilir. Indeed, SEO Yöneticisi işinin ABD’de ortalama yaklaşık 80.000 ABD Doları maaş gerektirdiğini bildiriyor

Ancak SEO becerileri artık o kadar çok talep görüyor ki, bir SEO Uzmanının kariyer yolu sonunda ürün geliştirme, iletişim veya dijital pazarlamanın diğer alanlarındaki bir işten geçebilir.

Uyarlama ve öğrenme, SEO’daki oyunun adıdır ve en son gelişmelerden haberdar olmanızı gerektirdiği için onu özellikle dinamik ve zorlu hale getirir. Ancak bu aynı zamanda çok sayıda iş fırsatı olduğu anlamına gelir. Şirketler, pazarlama stratejilerinin dijital bileşenine giderek daha fazla önem verdikçe, SEO Uzmanlarına olan talebin artması bekleniyor. Aslında, LinkedIn kısa süre önce arama pazarlamasını yılın en çok talep gören becerilerinden biri olarak listeledi.