Hukuk firmalarının daha fazla müşteri çekmek için stratejik ve yaratıcı bir yaklaşım benimsemesi gerekir. Bu nedenle SEO uyumlu bir web sitesi olmazsa olmazdır.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) , hukuk firmaları için trafiğin ve müşterilerin birincil itici güçlerinden biridir, ancak bunun nasıl doğru şekilde yapılacağı her zaman kolay değildir.

Ne de olsa, hukuk oldukça rekabetçi bir niş ve avukatların hizmetlerini çevrimiçi pazarlama konusunda atlamaları gereken pek çok engel var.

Bazı uygulama alanlarının (Kişisel Yaralanma veya Ceza Hukukunu düşünün) genellikle hassas doğası nedeniyle, hukuk firmalarının Google’dan daha fazla müşteri çekmek istiyorlarsa stratejik ve yaratıcı bir yaklaşım benimsemeleri gerekir.

İyi haber şu ki, SEO dostu bir web sitesinin temelleri, genel olarak oldukça tutarlı.

Kullanıcı dostu bir web sitesi doğru arama terimlerini hedefler. Arama motoru algoritmalarını tatmin etmeye gelince, potansiyel müşterilere değerli içerik sağlar.

Hukuk Bürosu SEO Kılavuzumuzun bu bölümünde, hukuk firmanızın web sitesini daha fazla trafik, müşteri adayı ve nihayetinde uygulamanız için müşteri oluşturmak üzere optimize etmenin temellerini ele alıyoruz.

Hukuk Bürosu Web Siteleri için SEO’nun Önemi

Daha önce belirtildiği gibi, arama motorları, insanların genellikle kendi coğrafi bölgelerinde avukat aradıkları başlıca yollardan biridir. Bu nedenle, güçlü bir SEO stratejisine sahip olmayan hukuk firmaları, potansiyel müşteriler tarafından çevrimiçi olarak bulunma mücadelesi verecektir.

Kullanıcılar, yasal sorularına yanıt bulmak, hukuk firmalarını karşılaştırmak ve sonunda ulaşmak istedikleri firmaların iletişim bilgilerini bulmak için çeşitli terimler ararlar.

SEO‘ya yatırım yapmak, hukuk firmanızın arama sorgularında sıralamaya girmesine izin vererek, bu kullanıcıların sizinle iletişime geçmesini sağlama şansınızı artırır.

Genel olarak, SEO dostu bir hukuk firması web sitesine sahip olmanın sadece birkaç avantajı:

 • Firmanızın arama motorlarında görünürlüğünü arttırır, potansiyel müşteriler tarafından bulunmanıza yardımcı olursunuz.
 • Yerel ve hatta ulusal rakipleri geride bırakarak, kullanıcıları alternatifler yerine firmanızı seçmeye zorlayabilirsiniz.
 • Olumlu müşteri incelemelerini sergileyerek ve yayınlarda yer alarak hukuk firmanızın itibarını artırabilirsiniz.
 • “Bayram ya da kıtlık” döngüsünü sona erdirerek firmanıza tutarlı trafik ve müşteriler çekersiniz.

Optimize Edilmiş Bir Hukuk Bürosu Web Sitesinin 8 Önemli Bileşeni

Şimdi, hukuk firması web sitenizin organik arama sonuçlarının en üstüne çıkması için ihtiyaç duyduğu bileşenleri tam olarak inceleyelim.

İster kendi siteniz için SEO yapıyor olun, ister müşterileriniz adına SEO yapan bir ajans olun, pazarlama çalışmalarınızdan somut sonuçlar almaya başlamak için bu adımları takip edebilirsiniz.

1. Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, herhangi bir SEO stratejisinin önemli bir bileşenidir, ancak rekabetçi yasal niş için özellikle önemlidir.

Bunun nedeni, hedefin yüksek arama hacmi, web sitenize doğru türden potansiyel müşterileri çekecek orta ve düşük rekabet anahtar kelimeleri bulmak olmasıdır.

Hukuk alanında bir SEO uzmanı olarak aldığım en yaygın şikayetlerden biri, avukatların telefonlarının açıkken çalması, ancak aramaların şu kişilerden gelmesi:

1. Sunmadıkları bir şeye ihtiyacınız var.

2. Hizmetlerini karşılayamıyor.

Bunun nedeni genellikle temel dışı anahtar kelime hedeflemedir.

Bir hukuk firması olarak, birlikte çalışmak isteyeceğiniz türden insanları (veya işletmeleri) çekecek terimleri hedeflemelisiniz.

Bunun “araba kazaları”, “ürün sorumluluk iddiaları”, “aile hukuku”, “ceza savunması”, “iş hukuku” vb. ile ilgili anahtar kelimeleri hedeflemek anlamına gelip gelmediğini netleştirin.

“[konum] bölgesindeki avukat” anahtar kelimelerinin hedeflenmesi, “[uygulama alanı] [konum] bölgesindeki avukat” anahtar kelimelerinin hedeflenmesi daha spesifik olurken, çok geniş olacaktır.

İkincisi ile, belirli bir hukuk türünde uzmanlaşmış ve belirli bir coğrafi bölgede müvekkillerine hizmet veren hukuk firmaları arayan kişileri hedefliyorsunuz.

Bu yüksek oranda hedeflenen anahtar kelimeleri bulmak için ahrefs.com veya SEMrush.com gibi anahtar kelime araştırma araçlarını kullanabilirsiniz. Ardından, bu anahtar kelimeleri stratejik olarak web sitenizin içeriğine dahil etme meselesi haline gelir (bu konuya daha sonra değineceğiz).

2. Web Sitesi Tasarımı

Web sitenizin yapısı ve kullanıcıların gezinmesinin ne kadar kolay olduğu SEO söz konusu olduğunda önemli bir rol oynar.

Hızlı yüklenen bir web sitesi sezgiseldir ve ziyaretçilerin aradıkları bilgileri bulmasını basitleştirir, daha kolay taranabilirlik (arama motorları için) ve daha fazla müşteri (sizin için) anlamına gelir.

Hukuk firması web sitenizi kurarken, en başından SEO göz önünde bulundurularak oluşturulmalıdır. SEO bilen, Google ve kullanıcılar için uygun bir site tasarlayabilen bir web sitesi geliştiricisi ile çalışmanız önerilir.

Bazı SEO dostu web sitesi tasarımı en iyi uygulamaları şunları içerir:

Web sitenizin yükleme hızını optimize ederek web sayfalarının ve blog gönderilerinin hızlı yüklenmesini sağlar (3 saniyenin altında).
Web sitesi kullanıcıları tarafından kolayca görüntülenebilen basit yazı tipleri ve net resimler kullanmak.
Kullanıcıların bilgileri kolayca bulabilmesi için site içeriğinizi sezgisel bir şekilde düzenlemek.
Kullanıcıların sizinle nasıl iletişim kuracaklarını bilmeleri için belirgin harekete geçirici mesaj düğmeleri ekleme.
Genel stok fotoğraflar yerine profesyonel grafikler ve özel fotoğraflar kullanmak.
Kullanıcıların kolaylıkla ek kaynaklar bulabilmesi için sitenizdeki diğer sayfalara ve gönderilere dahili bağlantılar dahil etmek.
Tüm iletişim formlarının ve tıklanabilir bağlantıların çalıştığını ve 404 sayfasına yönlendirmediğini kontrol etme.
Web Erişilebilirliği: WCAG 2.1 AA Uyumluluğu .
Saygın bir web sitesi tasarımcısı, bu SEO en iyi uygulamalarını bilecek ve hızlı, işlevsel ve kullanıcı dostu bir site oluşturacaktır.

3. Marka ve Yetki

Nadiren bahsedilen SEO dostu bir hukuk firması web sitesinin bir bileşeni marka bilinci oluşturmadır.

Çevrimiçi rakiplerin denizinde, hukuk firmanızın öne çıkması için güçlü bir markaya ihtiyacı var. Bu, yüksek kaliteli fotoğrafçılığa, profesyonel bir logoya ve çekici bir web sitesine yatırım yapmak anlamına gelir.

Marka bilinci oluşturma, marka renklerini ve yazı tiplerini ve sitenizde kullandığınız mesajları (kopyalamayı) da kapsar.

Bir avukat (veya toplu hukuk firması) olarak, hukuk firmanızın neyi temsil ettiğine ve bunu müstakbel müşterilerinize nasıl ileteceğinize karar vermeniz gerekir.

Marka misyonunuzu ve benzersiz satış teklifinizi (USP) ortaya çıkarmak için bir marka danışmanı ve/veya metin yazarı ile çalışmanın mantıklı olabileceği yer burasıdır.

Uyumlu görsel markalama ve marka mesajı, hukuk firmanızı çevrimiçi rakiplerinizden ayırmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca saygın, profesyonel bir hukuk firması olarak nişinizde otorite oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Bu, firmanız için PR oluşturmak ve web sitenize otorite oluşturan bağlantılar kazanmak söz konusu olduğunda kullanışlı olabilir.

4. Teknik SEO

Teknik SEO, web sitenizin sorunsuz çalışmasını ve arama motorları tarafından taranmasını sağlayan tüm teknik iç çalışmaları ifade eder.

Dünyanın en iyi marka veya en çekici web sitesine sahip olabilirsiniz, ancak siteniz yapısal olarak sağlam değilse, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanız zor olacaktır. Ayrıca, kullanıcılar web sitenizde gezinmekte zorlanacaklar.

İzlenecek bazı teknik SEO en iyi uygulamaları şunları içerir:

Sezgisel bir URL yapısına sahip olmak (ör. “diazfirm.com/famlawfirm-or” yerine “diazfirm.com/family-law/” gibi URL’ler kullanmak).
404 (bulunamayan) sayfaların sitenizdeki canlı sayfalara yönlendirilmesi düzeltildi (bkz: “301 yönlendirmeleri”).
Taranabilirliği artırmak için web sitenizin bir site haritasını gönderme.
Web sitenizin kullanıcılar için “güvenli” olması için SSL’yi (https:// – http://) etkinleştirme.
Web sitenizin birden çok cihazda mobil uyumlu olduğundan emin olmak.
Web sitenize gelen trafiği izlemek için Google Arama Konsolu ve Google Analytics’i kurma.
Teknik SEO genellikle web sitenizi optimize etmenin en kafa karıştırıcı bileşenidir, bu nedenle yardım için bu Eksiksiz Teknik SEO Kılavuzuna başvurmanızı tavsiye ederim .

Veya site içi hataları düzeltmenize yardımcı olması için güvenilir bir teknik SEO uzmanına ulaşabilirsiniz.

5. Sayfa İçi Optimizasyon

1. Adımda yaptığımız anahtar kelime araştırmasını hatırlıyor musunuz?

Şimdi bu anahtar kelimeleri web sitenize dahil etmenin zamanı geldi.

Buradaki amaç, kullanıcılara ve arama motorlarına her sayfanın ne hakkında olduğunu belirtmek için odak anahtar kelimelerinizi web sitenizde kullanmaktır.

Bununla birlikte, anahtar kelime kullanımını aşırıya kaçmak istemezsiniz, aksi takdirde spam içerikli (veya sadece garip) olarak görülme riskini alırsınız.

Sayfa içi optimizasyonun temel adımları şunlardır:

 • Belirli bir sayfa veya gönderi için birincil anahtar kelime seçin.
 • Alakalı anahtar kelimeleri (yani, hedef anahtar kelimenize en çok benzeyen anahtar kelimeleri) bulmak için anahtar kelime araştırma araçlarını kullanın.
 • Başlık etiketinde veya yayınınızda veya sayfanızda birincil anahtar kelimenizi kullanın.
 • Sayfanızın Başlık 1’inde ( ) birincil anahtar kelimenizi veya ilgili bir anahtar kelimeyi kullanın.
 • Hedef kitlenize doğru, değerli bilgiler sağlamaya odaklanarak, sayfanızın veya gönderinizin gövde içeriğinde birincil ve ikincil anahtar kelimelerinizi kullanın.
 • Web sitenizdeki ilgili içeriğe dahili bağlantılar ekleyin.
 • Gerektiğinde saygın kaynaklara harici bağlantılar ekleyin.
 • Açıklayıcı alternatif metin içeren yüksek kaliteli resimler ekleyin. Yine Search Engine Journal, bu bileşenlerin her birini tanımlamanıza ve doğru bir şekilde optimize etmenize yardımcı olacak daha ayrıntılı bir Sayfa İçi SEO Kılavuzuna sahiptir. Buradaki birincil hedefinizin, önce potansiyel müşterilerinize değerli içerik sağlamak ve ikinci olarak arama motorları için optimize etmek olduğunu bilin.

6. Sayfa Dışı Optimizasyon

Sayfa dışı SEO (terimin ima ettiği gibi), web sitenizin dışında gerçekleşen herhangi bir SEO taktiğini ifade eder. Hukuk firmaları için bu genellikle üç şeyi içerir:

 • Yerel optimizasyon.
 • Üretimi gözden geçirin.
 • Bağlantı kurma.

Yerel optimizasyon açısından , hukuk firmaları bir Google Benim İşletmem profili doldurarak ve bilgilerini saygın dizinlere (Bing Places, Yellow Pages, BBB vb.) göndererek yerel aramada sıralamalarını yükseltebilirler. Bu, web sitenizin potansiyel müşteriler tarafından bulunmasına yardımcı olacak ve web sitenize SEO dostu güven sinyalleri gönderecektir. Olumlu müşteri incelemeleri , hukuk firmaları için çok önemlidir çünkü 5 yıldızlı bir derecelendirmeye sahip olmak, potansiyel bir müşteriyi kötü değerlendirilmiş bir rakip yerine sizinle çalışmaya ikna eden belirleyici faktör olabilir. Bu nedenle Google Benim İşletmem profilinizde, yerel dizinlerde ve sosyal medya profillerinizde olumlu yorumlar almak için çalışmalısınız. Son olarak, saygın web sitelerinden bağlantı kazanmak , Google’a web sitenizin kullanıcılar için güvenilir bir bilgi kaynağı olarak güvenilebileceğini gösterebilir. Sektörle ilgili bloglarda konuk gönderileri yayınlayarak, röportajlarda yer alarak veya halkla ilişkiler hizmetlerine yatırım yaparak geri bağlantılar kazanabilirsiniz. Avukatlar için itibar her şeydir, bu nedenle hukuk firmanızdan güvenilir bir bilgi kaynağı olarak bahseden platformlar ne kadar fazlaysa o kadar iyidir. Bu bağlantıların güvenilir, spam içermeyen web sitelerinden geldiğinden emin olun.

7. Dönüşüm Optimizasyonu

SEO söz konusu olduğunda, nihai hedef nadiren trafiktir; olası satışlar veya gelirdir. Web sitenizi oluştururken dönüşüm optimizasyonunu göz önünde bulundurarak, bu trafiği gerçek müşterilere dönüştürme şansınızı artırırsınız.

Kullanıcıların web sitenize geldiklerinde nasıl bir deneyim yaşamalarını istediğinizi düşünün.

 • Aradıkları bilgiyi bulabiliyorlar mı?
 • Sizinle nasıl iletişim kuracaklarını biliyorlar mı?
 • Müşterileriniz için ürettiğiniz sonuç türlerinin örneklerini bulabilirler mi?

Bu soruları göz önünde bulundurarak, web sitenize gelen trafikten en iyi şekilde yararlanmak için bu dönüşüm optimizasyonu en iyi uygulamalarını izleyin:

 • Basit ve anlaşılır menü navigasyonunu kullanın.
 • Net ve özlü harekete geçirici mesaj düğmeleri ekleyin.
 • Web sitenizin üst kısmına bariz bir Bize Ulaşın sekmesi ve/veya telefon numarası ekleyin.
 • Ana menüdeki tüm önemli sayfalara bağlantı.
 • Web sitenizin tamamına iletişim formları ekleyin.
 • Yeni sayfalardan web sitenizdeki ilgili sayfalara (blog gönderileri dahil) dahili bağlantılar ekleyin.
 • Müşteri referanslarını ve incelemelerini sergileyin.
 • Kullanıcılara bülteninizi, e-kitaplarınızı veya diğer indirilebilir içeriklerinizi seçme fırsatı verin.
 • Buradaki amaç, web sitenizde ziyaretçilerin içeriğinizle etkileşime geçebileceği veya sizinle doğrudan iletişim kurabileceği birden çok temas noktasına sahip olmaktır.

Bu, ziyaretçilerin gerçekten size ulaşmasını ve ödeme yapan bir müşteriye dönüşmesini sağlamanın en kesin yoludur.

8. İçerik Pazarlaması

Hukuk firmanızın web sitesi için içerik yazmak ve blogunuzda yayınlamak söz konusu olduğunda, sadece yayınlamak, dua etmek ve trafiğin gelmesini beklemek yeterli değildir. içeriğinizin çoğu hayat dışında.

Sizin için bu, en son blog gönderilerinizi sosyal medyada paylaşmak veya e-posta listenize göndermek anlamına gelebilir. Veya içeriğinizi bir YouTube videosu olarak yeniden tasarlayabilir veya ücretli bir reklamda ona atıfta bulunabilirsiniz.

İçeriğinizi paylaşmak ve daha geniş bir kitleye ulaşmak için birden çok yöntem vardır. Ve harika haber şu ki, yasal içerik sıkıcı olmak zorunda değil ! Kitlenizin ilgisini çeken ve arama motorları için optimize edilmiş içerikler yayınlayabilirsiniz.

Hukuk Bürosu Web Siteniz Üzerinden Daha Fazla Trafik ve Potansiyel Müşteri Alın
Hukuk, SEO söz konusu olduğunda rekabetçi bir niş olsa da, umarız, sitenizi kullanıcılar ve arama motorları için optimize etme konusunda bazı tahminlerde bulunduk.

SEO’nun daha fazla trafik çekmenin ve web sitenize yönlendirmenin en iyi yollarından biri olduğunu bilin, bu nedenle en başından itibaren buna değer.

Elbette, teknik ve sayfa içi SEO söz konusu olduğunda göz önünde bulundurmanız gereken birkaç ince ayrıntı vardır, bu nedenle bu kılavuzda bağlantısı verilen ek kaynaklara baktığınızdan emin olun.