SEO’yu öğrenmesi o kadar da zor değil, ancak başlamak kafa karıştırıcı ve bunaltıcı olabilir. SEO öğrenmek, bireysel dijital pazarlama stratejilerinin uzun bir listesini öğrenmek anlamına gelir; bu, onları nasıl kullanacağınızı öğrenirken cephaneliğinize yeni silahlar eklemek gibi gelebilir. İnternetin en uygun SEO stratejileri ve en iyi uygulamalar hakkında yanlış bilgilerle dolu olması ve işleri daha da karmaşık hale getirmek için bu stratejilerin sıklıkla değişmesi yardımcı olmuyor.

Başlamakla ilgileniyorsanız, SEO’yu nasıl öğreneceğinize ilişkin bu yol haritasını izleyin:

SEO temellerini öğrenin
SEO araçlarını kullanmayı deneyin
Pazarlama bilginizi çevrimiçi kurslarla oluşturun
SEO trendleriyle güncel kalın

1. SEO Temellerini Öğrenin

Arama motoru optimizasyonunda (SEO) tamamen yeniyseniz, öncelikle SEO temellerini anlamanız gerekir. Arama motorlarının nasıl çalıştığına ilişkin, herkesin daha üst düzey SEO bilgi alanlarına girmeden önce kavraması gereken bazı temel kavramlar vardır.

SEO’nun temellerinde uzmanlaşmak için, aşağıdaki beş SEO kavramı hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz:

Arama motorları nasıl çalışır

Arama motorları, web içeriğini dizinlerde tutarak çalışır. Birisi belirli bir kelime veya kelime öbeği için her arama yaptığında, arama motoru dizininde bu terimlerle eşleşen içerik bulur. Ardından, SEO uzmanlarının odaklanması gereken karmaşık ve gizemli kısım gelir: Google algoritması, en yararlı arama sonuçları ilk sırada olacak şekilde sonuçları sıralı bir sıralamada düzenler.

Araştırmalar, çok az kişinin aradıklarını bulmak için arama sonuçları sayfalarını incelemeye istekli olduğunu gösterdiğinden, trafik getirmeyi uman web sitelerinin bu arama sonuçlarında mümkün olduğunca üst sıralarda yer alması çok önemlidir – bu nedenle çeşitlidir. arama motoru optimizasyonunu (SEO) oluşturan teknikler ve stratejiler.

Ayrıca, arama motorlarının İnternet’teki her sayfanın dizinlerinde bulunmadığını da belirtmekte fayda var. Bunun yerine, arama motorları dizinlerini site haritalarına (web sitenizde yaşayan en önemli içeriğin tümünü gösteren menüler) ve zaten dizine eklenmiş sayfalardan gelen bağlantılara dayalı olarak oluşturur.

Bağlantı kurma

Bağlantı kurma, diğer saygın web sitelerinin sitenize geri bağlantı adı verilen içeriklerinde bağlantı vermesini sağlamak anlamına gelir. Geri bağlantılar, içeriğinizin güçlü, alakalı ve saygın olduğuna dair Google ve diğer arama motorları için önemli bir sinyaldir.

Geri bağlantıların kaynağı da önemlidir. Alaka düzeyi yüksek içeriğe sahip yüksek kaliteli web siteleri olarak kabul edilen yönlendiren alanlardan gelen geri bağlantılar, arama algoritmaları tarafından önemli ölçüde daha değerli olarak derecelendirilecektir.

Anahtar kelime araştırması

Anahtar kelime araştırması, insanların internette ne aradıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek anlamına gelir. Arama motorları tarafından keşfedilecek içerik oluşturmak istiyorsanız, insanların arama yapmak için kullandıkları anahtar kelimeler ve kelime öbekleriyle uyumlu içerik oluşturmalısınız. Sorun şu ki, Google ve diğer arama motorları bu verileri halka açık hale getirmiyor.

Sonuç olarak, herhangi bir kelime ve kelime öbeği kombinasyonu için dünya çapında yapılan aramaların sayısı hakkında bilgi almak için bir anahtar kelime araştırma aracı kullanmanız gerekir. Farklı anahtar kelimeler için arama trafiğini görmenize, belirli anahtar kelimeler veya konular için sıralanan rakip web sitelerini analiz etmenize ve herhangi bir sayıda hedeflenen anahtar kelimeye göre mevcut site içeriğinizin performansını denetlemenize yardımcı olabilecek bir dizi ücretli ve ücretsiz araç vardır.

Sayfa İçi SEO

Sayfa İçi SEO, web sitenizde zaten bulunan içeriği almak ve arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) mümkün olduğunca üst sıralarda yer almak için optimize etmeye çalışmak anlamına gelir.

Bazen bu optimizasyon süreci, içeriğinizdeki boşlukları görmek için içeriğinizi daha üst sıralarda yer alan rakip sayfalarla karşılaştırmayı içerir ve diğer durumlarda sayfanızın görsel çekiciliğini veya kullanıcı deneyimini iyileştirmeye odaklanabilirsiniz.

Etkili sayfa içi SEO, arama amacına ilişkin güçlü bir anlayış geliştirmeyi gerektirir – başka bir deyişle, insanların arama yaparken kullandıkları anahtar kelimeleri bilmek yeterli değildir, aynı zamanda bulmak istedikleri bilgi veya sayfa türünü de bilmek yeterlidir.

Teknik SEO

Teknik SEO, bir web sitesinin teknik yönlerini, arama motoru tarayıcıları için hızlı, bulunması kolay ve sindirilebilir olacak şekilde optimize etme sürecini ifade eder. Teknik SEO ayrıca, ölü bağlantıların sayısını sınırlamak, yinelenen içerik sorunlarından kaçınmak ve web sitenizin güvenli olmasını sağlamak gibi hususları da içerir.

2. SEO Araçlarını Kullanmayı Deneyin

Anahtar kelime araçlarından SEO denetleyicilerine ve analiz yazılımlarına kadar, arama motoru optimizasyonu çabalarınızda varsayımları ortadan kaldırabilecek bir dizi SEO aracı vardır.

SEO araçları, anahtar kelime araştırması yapmanıza, site denetimleri yürütmenize, geri bağlantıları analiz etmenize, web sitesi analizlerini incelemenize ve içerik boşluklarını belirlemenize yardımcı olmak için kullanılabilir.

Aşina olmayı düşünmeniz gereken başlıca araçlar arasında Google Arama Konsolu, Google Analytics, Ahrefs, Semrush ve Moz yer alır. Daha fazla bilgi edinmek için SEO araçları kılavuzumuzu inceleyin .

3. Çevrimiçi Kurslar Yoluyla Pazarlama Bilgisi Oluşturun

Amacınız nihayetinde SEO’da profesyonel olarak çalışmaksa, bir arama pazarlaması sertifika kursu veya dijital pazarlama eğitim kampı aracılığıyla resmi bir eğitim almayı düşünebilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu çabalarında devreye girecek genel dijital pazarlama kavramlarına ek olarak, öğrenmeniz gereken çeşitli SEO teknikleri ve kavramları göz önüne alındığında, oldukça odaklanmış, yoğun bir SEO kursu, bu becerileri geliştirmenin en kolay yolu olabilir ve bilgi alanları.

Hacer Ölmez’in Arama Motoru Pazarlaması kursu gibi bir programı tamamlamak, işverenlere yalnızca nitelikli bir SEO uzmanı olmadığınızı, aynı zamanda sürekli öğrenmeye kararlı olduğunuzu da gösterir.

4. SEO Trendleriyle Güncel Kalın

SEO dünyasının sürekli değişen doğası, onu SEO uzmanları için hem heyecan verici hem de bunaltıcı yapan şeydir, bu nedenle size sunulan SEO kaynaklarından en iyi şekilde yararlanmalı, kendinizi SEO topluluğuna kaptırmalı ve olabildiğince çok öğrenmeye devam etmelisiniz. .

Authority Hacker gibi SEO podcast’lerinden Search Engine Land gibi popüler SEO bloglarına kadar, SEO uzmanlarının yeni fikirler, teknikler ve araçlar bulabilecekleri popüler kaynaklarda eksiklik yoktur.

SEO Uzmanı Olmak İçin Hangi Becerilere İhtiyacım Var?

Gerçekten etkili bir SEO Uzmanı olmak için en az dört farklı alanda güçlü olmanız gerekir.

Teknik SEO becerileri

SEO Uzmanları, sayfa yükleme sürelerini iyileştirmek, HTML etiketlerini, meta verileri ve mikro verileri optimize etmek ve daha fazlası dahil olmak üzere sayfa görüntülemelerini artırmak için bir dizi teknik taktik kullanır. Bir SEO Uzmanı olarak ilk önceliğinizin, işi yapmak için gereken teknikler ve araçlar konusunda rahat olmanız gerektiğini söylemeye gerek yok.

Ancak, yukarıda bahsedildiği gibi, bir şeyler denemeye başlamadan önce hepsini bilmenize gerek yok. Aklınızda tek bir strateji olsa bile, SEO ile uğraşmaya, değişiklikler yapmaya ve bunların nasıl bir etkisi olduğunu görmeye başlayabilirsiniz. Her SEO tekniğini öğrenmek zaman alabilir – genellikle konsept olarak basit ve uygulanması zor olabilir – ancak SEO’yu bir palet olarak düşünürseniz, sahip olduğunuz kadar az veya çok renk kullanarak hemen resim yapmaya başlamak mümkündür. sizin için mevcut

Teknik uzmanlığınız zamanla geliştikçe, reklam tıklamalarınızı sahtekarlığa karşı denetlemek veya HTML etiketlerinizdeki mikro verilerde ince ayar yapmak veya sayfa yükleme sürelerinizi artırmanın yollarını bulmak gibi şeyler yapabileceksiniz. Nasıl kod yazılacağını öğrenmek SEO kariyerinize de yardımcı olabilir. Tüm bu teknikler SEO’nuza avantaj sağlayacaktır ve her zaman öğrenilecek yeni bir şeyler vardır.

Analitik ve stratejik düşünme

SEO kısmen sanat, kısmen bilimdir. Ve en azından iş bilim tarafına geldiğinde, önünüzdeki verilere bakabilmek ve bunların ne anlama geldiğini anlamak için güçlü analitik becerilere sahip olmanıza yardımcı olur. SEO’nuzda küçük ayarlamalar yapmaya devam ederken, ne çalışıyor, ne çalışmıyor? Daha fazla değişikliğin nasıl daha güçlü bir etkisi olabilir? Hangi ilgi alanlarına odaklanmaya değer ve hangi trendleri geliştirmeye değer?

Çoğu durumda, nasıl okunacağını biliyorsanız, veriler yolu gösterecektir. Analiz araçları, A/B testi yapmanıza veya trafiğinizin nereden geldiğini görmenize yardımcı olabilir. Ancak çoğu zaman, bu bilgilere nasıl yanıt verdiğiniz sorusunun net bir yanıtı yoktur. Hangi tekniklerin uygun ve etkili olduğu konusunda eleştirel düşünmeniz ve en büyük kazanımları elde etmek için kaynaklarınızı nasıl uygulayacağınız konusunda stratejik düşünmeniz gerekecek.

İletişim ve kişilerarası beceriler

SEO’da çalışmak neredeyse tanımı gereği bir ekibin parçası olarak çalışmak anlamına gelir. Bu nedenle, herhangi bir işbirlikçi rolde ihtiyaç duyacağınız aynı iletişim ve kişilerarası beceriler SEO Uzmanlarında da değerlidir. Bu alanda çalışırken, ekip toplantılarına liderlik etmek, müşterilerle konuşmak ve diğer paydaşlara sunumlar yapmak elbette normaldir.

Ancak SEO Uzmanları, metin içeriğiyle de uygulamalı çalışır. Bir kitleyle bağlantı kurmak rolün önemli bir parçasıdır, bu nedenle nasıl iyi iletişim kurulacağını bilmek sadece bir değer değildir; bu bir gereklilik. Bir web sitesinin içeriğini kendiniz yazmıyor olsanız bile, belirli anahtar kelimeleri öne çıkarmak için büyük olasılıkla diğer yazarların çalışmalarına ince ayar yapacaksınız – başlıklar, özetler, küçük parçalar ve alt yazılar yazmaktan bahsetmiyorum bile – bu nedenle güçlü yazma becerileriniz kesinlikle işe yarayacaktır. Oyna.

Organizasyon ve yönetim becerileri

Excel’den kaçış yok. SEO’nun ne kadar araştırma yoğun olduğu ve SEO Uzmanlarının kaç farklı değişkeni tarttığı göz önüne alındığında, mükemmel organizasyon becerileri büyük bir avantajdır. Bütçenizi yönetmek gibi basit görevler bile en azından temel yönetim becerileri gerektirecektir.

A/B testi veya SEO stratejinizin trafik akışlarınızı nasıl etkilediğine dair uzun vadeli analizler yapmak dahil olmak üzere araştırmayı derinleştirdikçe, işleri düzenli tutmak daha da önemli hale gelir. Özellikle bir ekibi yönetiyorsanız veya yürüttüğünüz çeşitli etkinliklerin ve oyundaki sayısız değişkenin gözetiminden sorumluysanız, bilgilerinizi iyi bir düzende tutma becerisi bir zorunluluktur.

İyi bir SEO Uzmanının sahip olması gereken birkaç başka özellik daha vardır; örneğin, yaratıcılık ve hedef kitlenizin ne istediğine dair sezgisel bir his ve ayrıca kalın bir cilt (başarısızlık SEO sürecinin büyük bir parçasıdır). Ancak teknik uzmanlığı, strateji ve analiz için iyi bir kafayı ve sağlam iletişim ve organizasyon becerilerini gösterebiliyorsanız, zaten bir SEO gurusu olma yolundasınız demektir.

SEO Uzmanı Olmak İçin Dereceye mi ihtiyacınız var?

Hiç kimse doğrudan SEO ile ilgili bir dereceye sahip olmanızı beklemeyecektir – çünkü böyle bir şey yoktur. SEO Uzmanı olmak için gerçekten ihtiyacınız olan şey, becerilerinizi gösterme yeteneği ve çalışma tutkusudur.

Bununla birlikte, SEO Uzmanları ve Danışmanları için iş ilanlarına baktığınızda, birçoğunun genellikle işletme, pazarlama, iletişim veya BT gibi ilgili bir alanda Lisans veya eşdeğer bir diploma gerektirdiğini göreceksiniz.

SEO’da çalışan insanlar için “doğru” bir arka plan olmasa da – hemen hemen her sektör daha iyi çevrimiçi erişimden yararlanabilir – SEO Uzmanları genellikle pazarlama içinde veya yanında çalışır. Kesin olarak bir pazarlama pozisyonu olmasa da, SEO bununla o kadar yakından ilişkilidir ki, pazarlamadaki bazı deneyimler kesinlikle bir varlıktır.

SEO’yu Kendi Başıma Öğrenebilir miyim?

Çok az insan kariyerine SEO ile başlar. Başka bir alanda edinilen aktarılabilir becerilere dayanarak bir SEO Uzmanı olarak bir kariyere geçiş yapmak, ardından SEO’da çalışan birinin sahip olması gereken belirli teknik beceriler kümesine odaklanarak bir uzmanlık geliştirmek çok daha yaygındır. Bu teknik beceriler kendi başınıza geliştirilebilir, ancak biraz zaman alabilir.

Öğrenme sürecini hızlandırmak için Hacer Ölmez’in Arama Motoru Optimizasyonu kursu gibi SEO kursları da alabilirsiniz. SEO konusunda iş başında deneyiminiz yoksa, bunun gibi bir SEO kursu yalnızca yeni beceriler geliştirmenin değil, aynı zamanda yeteneklerinizi gösteren somut çalışmalar üretmenin de harika bir yoludur.

Pazarlama, işletme veya iletişim alanlarında zaten bir dereceniz olsa bile, bir SEO Uzmanı olarak çalışmak için çok önemli olan temel yetkinliklerin çoğuna sahip olmayabileceğinizi de belirtmekte fayda var. SEO’nun değişen araçlarına, teknolojilerine ve kanallarına ayak uydurmak, merak ve sürekli öğrenmeyi gerektirir ve bir SEO kursu, becerilerinizi ve bilgilerinizi güncel tutmanın kolay bir yoludur.

Bu nedenle ve SEO alanı sürekli geliştiği için, sürekli eğitime yönelik kanıtlanmış bir taahhüt, işverenlerin aradığı başka bir faktördür. Dijital pazarlama eğitim kamplarına ve SEO kurslarına ek olarak , SEO atölyelerine, web seminerlerine ve konferanslara katılarak ve sektörde profilinizi oluşturarak, örneğin aktif bir çevrimiçi varlığı sürdürerek sürekli öğrenmeye olan bağlılığınızı gösterebilirsiniz.