Kısa cevap: hayır, SEO genellikle çok fazla (veya herhangi bir) uygulamalı kodlama gerektirmez. Koda dokunmadan kesinlikle iyi bir SEO işi yapabilirsiniz. Ancak daha uzun cevap, evet, programlamanın nasıl çalıştığına dair iyi bir fikir sahibi olmak veya hatta kendi başınıza biraz kodlama yapabilmek, her zaman sahip olunması gereken yararlı bir beceridir.

Kodlama eğitim kampları , kodlama becerilerinizi ve çeşitli programlama dillerindeki uzmanlığınızı kısa sürede geliştirmenize yardımcı olabilir.

SEO için Kodlama Becerilerine İhtiyacım Var mı?

SEO Uzmanlarının kodla ne ölçüde çalışacağı, bir dereceye kadar iş yerlerinin doğasına bağlı olacaktır; her biri farklıdır ve her birinin farklı beklentileri vardır. Örneğin, özel bir geliştirme ekibi veya altınızda çalışan BT departmanı olan büyük bir şirkette çalışıyorsanız, halihazırda elinizin altında bulunan dijital araçlar muhtemelen yeterli olacaktır. Bununla birlikte, ihtiyaçlarınızı bu ekibe ne kadar etkili bir şekilde iletebilirseniz (üyeleri SEO değil, Geliştiricilerin dilini konuşabilir) o kadar iyidir. Başka hiçbir şey olmasa bile, bir istekle bir Geliştiriciye başvurduğunuzda ne kadar büyük bir istekte bulunduğunuzu anlayacaksınız.