Bir SEO Uzmanı (veya SEO uzmanı) olarak, analiz yapmanıza, verimliliğinizi artırmanıza ve web sitenizin sıralamasını ve görünürlüğünü iyileştirmenize yardımcı olacak bir dizi dijital araç kullanacaksınız.

Bu araçlardan bazıları platformların kendisidir; Google Ads veya Microsoft Advertising gibi SEM sistemleri veya organik içeriğinizi yayınlayacağınız sosyal medya kanalları. Diğerleri, Google Analytics veya Google Trends gibi bu platformlarla yakından ilgili analiz araçlarıdır.

Bu çok yararlı yardımcıları gerçekten optimize etmek için, aramanın gerçekte nasıl çalıştığını ve bunun arama sonuçlarına nasıl dönüştüğünü net bir şekilde anlayarak başlamak isteyeceksiniz; meta açıklamaları, sayfa içi optimizasyon ve cevap kutuları; Google Arama Konsolu, zengin snippet’ler ve veri vurgulayıcı; ve tıklama başına ödeme reklamcılığı, reklam grupları ve yeniden pazarlama.

SEO Anahtar Kelime Araştırması için En İyi Araç Nedir?

Arama ortamını kavrayarak, SEO anahtar kelimeleri üzerinde araştırma yapmanıza yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış Ahrefs gibi daha üst düzey dijital araçlara geçmeye hazırsınız. Ahrefs’e ücretli bir abonelikle, müşterileriniz için bir blog oluştururken veya ürün listelemelerinize gelişmiş açıklamalar eklerken, içeriğinizi SEO için optimize etmenize izin verecek arama terimlerine odaklanabileceksiniz. Aslında, dünya çapındaki Pazarlamacıların neredeyse dörtte üçü (yüzde 72), ilgili içerik oluşturmanın en etkili SEO taktiği olduğunu söyleyerek bu adımın önemini vurguladı.

SEO için Hangi Araçları Kullanıyorsunuz?

Anahtar kelime araştırması yapmak, en hafif tabirle sıkıcı olabilir. Ahrefs gibi araçlar, araştırma sürecini büyük ölçüde hızlandırır. Linkio, Alexa, SEMRush, Serpstat ve Google Keyword Planner gibi başkaları olsa da, içeriği tek bir platformda optimize etmek için bir dizi özelliği bir araya getiren Ahrefs en kapsamlı olanlardan biridir. Ahrefs ile SEO Uzmanları, örneğin alakalı anahtar kelimeleri keşfedebilir, web sitelerinin sayfalarına olan geri bağlantıları kontrol edebilir, aramalara dayalı olarak ilgili anahtar kelimeleri çıkarabilir, rakiplerin SEO’sunu analiz edebilir ve hatta çevrimiçi olarak en çok paylaşılan içeriği keşfedebilir.

Aslında, SEO yönetiminin hemen hemen her yönü için araçlar vardır: Kitle hedeflemenizi denetlemek için Moz, sosyal medya kanallarınızın metriklerini birleştirmek için Cyfe, rakiplerinizin trafiğindeki değişiklikleri izlemek için SpyFu, sayfa yükleme sürelerinizi kontrol etmek için Google PageSpeed ​​Insights , ve benzeri. SEO Uzmanları her gün tüm bu araçlara güvenmese de, bu liste SEO maksimizasyonu arayışlarında değerlendirmeleri gereken çok çeşitli farklı hususlardan bahseder.