Farklı kaynaklar, IP adresinizin Google tarafından kullanılan bir sıralama sinyali olduğunu söylüyor. Ancak bu iddialar ne kadar doğru? Okumaya devam edin ve bir IP adresinin aramadaki sıralamanıza yardımcı olup olmayacağını veya zarar verip vermeyeceğini öğrenin.

Web sitenizin sunucusunun IP adresi, arama sonuçlarındaki sıralamanızı etkiler mi? İnternetteki bazı kaynaklara göre, IP adresiniz Google tarafından kullanılan bir sıralama sinyalidir.

Ancak IP adresinizin aramadaki sıralamanıza yardımcı olma veya zarar verme potansiyeli var mı? IP adreslerinin bir Google sıralama faktörü olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

İddia: Sıralama Faktörü Olarak IP Adresi

Saygın pazarlama sitelerinden internetteki makaleler, Google’ın 200’den fazla “bilinen” sıralama faktörüne sahip olduğunu iddia ediyor.

Bu listeler genellikle, ayrı C sınıfı IP adreslerinden oldukları için sıralamaları veya daha yüksek değerli bağlantıları etkileyen işaretli IP adresleri hakkında ifadeler içerir.

Hubspot’tan IP adresiHubSpot.com’dan ekran görüntüsü, Haziran 2022
Neyse ki bu listeler, Google çalışanlarıyla IP adreslerinin Google’ın algoritmasındaki sıralama faktörleri olarak geçerliliği hakkında çok sayıda görüşmeye yol açtı.

[Ebook:] Google Sıralama Faktörleri İçin Eksiksiz Kılavuz

Sıralama Faktörü Olarak IP Adresine Karşı Kanıt
2010 yılında , Google’ın webspam ekibinin eski başkanı Matt Cutts’a, bir müşterinin web sitesinin sıralamasının aynı sunucudaki spam içerikli web sitelerinden etkilenip etkilenmeyeceği soruldu.

Cevabı:

“Endişelendiğim şeyler listesinde, bu en tepeye yakın olmazdı. Anlıyorum ve Google, paylaşılan web barındırmanın gerçekleştiğini anlıyor. O IP adresinde veya c sınıfı alt ağda başka kimlerin olduğunu gerçekten kontrol edemezsiniz.”

Nihayetinde Google, bir IP adresi veya C Sınıfı alt ağ üzerinde işlem yapmaları durumunda spam gönderenlerin başka bir IP adresine taşınacağına karar verdi. Bu nedenle, sorunu çözmenin en etkili yolu olmayacaktır.

Cutts, bir IP adresinin 26.000 spam siteye ve daha fazla incelemeye davet eden spam olmayan bir siteye sahip olduğu, ancak bunun istisnai bir aykırı değer olduğunu yinelediği belirli bir istisnayı not etti.

2011’de , Google’ın webspam ekibinin başka bir eski üyesi olan Kaspar Szymanski’nin bir tweet’i , Google’ın ücretsiz barındırıcılara büyük ölçüde spam gönderildiğinde harekete geçme hakkına sahip olduğunu belirtti.

2016’da , bir Google Web Yöneticisi Merkezi Ofis Saatleri sırasında, Google’da Arama Sözcüsü John Mueller’e, bir grubun tüm web sitelerinin aynı c bloğunda IP adreslerine sahip olmasının bir sorun olup olmadığı soruldu.

Cevapladı:

“Hayır, bu gayet iyi. Yani bu, şeyleri karıştırmak için yapay olarak IP adresi blokları satın almanız gereken bir şey değil.

Ve özellikle bir CDN’deyseniz, o zaman belki de diğer şirketler tarafından kullanılan bir IP adresi bloğuna düşersiniz. Veya paylaşımlı barındırma kullanıyorsanız, bunlar olur. Bu yapay olarak hareket etmen gereken bir şey değil.”

Mart 2018’de Mueller’e farklı bir coğrafi konuma sahip bir IP değişikliğinin SEO’yu etkileyip etkilemeyeceği soruldu. Cevap verdi:

“Farklı bir konumdaki bir sunucuya geçerseniz? Genellikle hayır. Bunun dışında, örneğin Search Console’daki TLD ve coğrafi hedefleme ayarlarından yeterli coğrafi hedefleme bilgisi alıyoruz.”

Birkaç ay sonra Mueller, Google’ın hala kötü mahalleleri bir sıralama sinyali olarak kabul edip etmediğini ve özel bir IP’nin gerekli olup olmadığını soran bir tweet’e yanıt verdi.

“Paylaşılan IP adresleri arama için uygundur! Pek çok barındırma / CDN ortamı bunları kullanıyor.”

Ekim 2018’de Mueller’e IP adresi konumunun bir sitenin sıralaması için önemli olup olmadığı soruldu. Cevabı basitçe, “Hayır” oldu.

Birkaç tweet sonra, aynı Twitter dizisinde başka bir kullanıcı, IP adreslerinin geri bağlantılarla ilgili olarak önemli olduğu yorumunu yaptı. Mueller yine basit bir “Hayır” ile yanıt verdi.

Haziran 2019’da Mueller, Google Search Console’un alan adı yerine bir web sitesinin IP adresini göstermesiyle ilgili bir soru aldı. Cevabı:

“Genellikle, IP adreslerinizi dizine eklemek kötü bir fikirdir. IP adresleri genellikle geçicidir.”

Kullanıcının, IP adresinin etki alanlarına yönlendirilmesini sağlamasını önerdi.

Birkaç ay sonra , IP adreslerinden gelen bağlantıların kötü olup olmadığı sorulduğunda Mueller şu tweet’i attı:

“IP adreslerinden gelen bağlantılar kesinlikle iyidir. Çoğu zaman, sunucunun iyi kurulmadığı anlamına gelir (ana bilgisayar adı yerine IP adresine standart hale getirdik, yönlendirmeler ve rel=canonical ile düzeltmesi kolay), ancak bu yalnızca teknik bir ayrıntı. Bu onların kötü olduğu anlamına gelmez.”

2020’nin başlarında , farklı IP adreslerinden bağlantı alma hakkında soru sorulduğunda Mueller, kötü kısmın kullanıcının geri bağlantıları IP adreslerinden değil, kendisinin yapması olduğunu söyledi.

Ardından, Haziran ayında , Mueller’e bir IP adresindeki bir web sitesi bağlantı satın alırsa ne olacağı soruldu. IP düzeyinde bir işlem yapılacak mı?

“Tek bir IP üzerinde paylaşılan barındırma ve CDN’ler gerçekten yaygın. Bir IP’de bazı kötü sitelerin olması, o IP’deki her şeyi kötü yapmaz.”

Eylül ayında , arama sıralamalarını etkileyen kötü mahallelerle ilgili bir tartışma sırasında Mueller şunları söyledi:

“Bunun gibi IP’leri hesaba katacak herhangi bir sıralama algoritmasının farkında değilim. Blogger’a bakın. İyi performans gösteren (sayfa sınırlamalarını göz ardı eden vb.) harika siteler var ve burada barındırılan korkunç siteler var. Hepsi aynı altyapı, aynı IP adresleri.”

Kasım ayında , Google’da Güneş Işığı ve Mutluluk Başkanı Gary Illyes eğlenceli bir gerçeği paylaştı.

“Eğlenceli gerçek: Bir sitenin sunucular, IP’ler gibi temel altyapısını değiştirmek, adını siz koyun, Googlebot’un söz konusu siteden ne kadar hızlı ve sık tarama yapacağını değiştirebilir. Bunun nedeni, aslında bir şeylerin değiştiğini algılaması ve bunun da onu ne kadar hızlı ve sık sık tarayabileceğini yeniden öğrenmesi için harekete geçirmesidir.”

İlginç bir bilgi olsa da, sıralamayı değil taramayı etkiliyor gibi görünüyor. Tarama, elbette sıralama için gereklidir, ancak tarama bir sıralama faktörü değildir .

2021’de bir Twitter kullanıcısı , IP standartlaştırmanın SEO’yu olumlu yönde etkileyip etkilemeyeceğini sordu. Meuller cevap verdi:

“İnsanlar sitenizin IP adresine bağlantı vermediği sürece (ki bu beklenmedik bir durumdur), bunun SEO üzerinde herhangi bir etkisi olmaz.”

Aralık ayının sonlarında, Google bir bağlantının kalitesini değerlendirdiğinde, bir ana bilgisayar adı yerine bir IP adresinin olağandışı görünüp görünmediği sorulduğunda Meuller, “Ip adresleri iyi. İnternette tonlarca var.”

IP adresiniz veya barındırma şirketiniz hakkında endişeleriniz varsa , fikir birliği şu görünüyor: Endişelenme.

Daha Fazla Google Sıralama Faktörü İçgörüsü Alın.

Kararımız: IP Adresi Artık Sıralama Faktörü Değil

IP Adresi Bir Google Sıralama Faktörü mü?

Belki geçmişte Google, spam içerikli web sitelerine karşı IP düzeyinde eylemler denedi.