Yerel SEO söz konusu olduğunda rekabette nasıl öne çıkıyorsunuz? İşte firmanızın çevrimiçi varlığını nasıl geliştirebileceğiniz.

Hukuk, özellikle SEO söz konusu olduğunda rekabetçi bir sektördür. Ancak, trafik aramak için yalnızca büyük anahtar kelimelere odaklanıyorsanız, çok fazla çaba harcıyor olabilirsiniz.

Bir konum, yasal sorular veya hizmetler için yapılan çoğu aramayı birbirine bağlar. Yerel arama yapanları hedefleyerek en alakalı sonuçlarda görünmek istiyorsunuz.

Bu nedenle, Google’da ve diğer üst sıralarda yer alan arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için yerel arama motoru optimizasyonuna (SEO) odaklanmalısınız.

Google’ın Yerel Paketi , daha az sonuç göstererek daha rekabetçi hale geldi. Yerel SEO ve organik SEO farklı stratejiler olsa da, organik SEO’nuza yerel bir zihniyetle yaklaşmanız gerekir.

Bu makale, yerel SEO için daha iyi bir sıralama elde etmek için hukuk firmanızın web sitesini ve işletme listelerini nasıl optimize edeceğinizi gösterecektir.

Hukuk Firmaları İçin Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO , Yerel Paket gibi yerel SERP özelliklerini hedefleyen bir arama motoru optimizasyonu türüdür. Bu özellikler, Google bir arama sorgusunun konuma dayalı bir amaca sahip olduğunu düşündüğünde, genellikle bir haritanın yanında sayfanın üst kısmında görünür.

Organik arama, reklamların altındaki sonuçlara ve SERP özelliklerine odaklanır. Ancak, yerel SEO çabalarınıza yardımcı olmak için, organik sonuçlarınıza yerel bir zihniyet getirmek de önemlidir.

Birisi kendi bölgesinde bir hizmet arıyorsa veya [İstanbul’daki en iyi avukat] gibi yerelleştirilmiş arama terimlerini kullanıyorsa, Yerel Paket sonuçlarını görme olasılığı yüksektir.

Avukatlar söz konusu olduğunda, yakınlardaki sağlayıcılar için “Google Tarafından Tarandı” sonuçları olan reklamları da görmeleri muhtemeldir.

Google Tarafından Taranan sonuçlar, Google tarafından ek taramadan geçen hizmet sağlayıcılara yönelik reklamlardır. Bu özelliği kullanan sektörler arasında çocuk bakımı, finans, sağlık ve hukuk yer alır. Google Screened sonuçlarının yakındaki işletmelere odaklandığını ve Yerel Paketin incelemeler ve çalışma saatleri gibi bazı özelliklerini gösterdiğini fark edeceksiniz. Ayrıca sayfanın en üstündeler. Bu gıpta ile bakılan yeri istiyorsanız, elenmeniz ve bir yerel reklamcılık stratejisi geliştirmeniz gerekir .

Yerel SEO, hukuk firmaları için çok önemlidir, çünkü çoğu hukuk firması müşterilere belirli bir coğrafi bölgede hizmet vermektedir. Müşterilere ulusal çapta hizmet vermediğiniz sürece, muhtemelen yalnızca bölgeniz, şehriniz veya eyaletinizdeki insanlardan potansiyel müşteriler isteyeceksiniz.

Ek olarak, yerelleştirilmiş anahtar kelimeleri denemek ve sıralamak, geniş anahtar kelimelere göre daha az rekabetçidir.

Daha az insan [Dallas’ta bir ceza avukatı] arıyor olabilir. Yine de, [en iyi ceza avukatı] dönemine kıyasla o dönem için sıralamaya çalışan daha az hukuk firması olacaktır.

Hukuk Firmaları İçin Yerel SEO’nun Temel Bileşenleri

Hukuk firmaları için en etkili pazarlama yöntemlerinden birine yatırım yapmaya hazırsanız, yerel SEO’ya geçme zamanı.

Aşağıda, hukuk firmaları için yerel SEO’nun ana bileşenlerini ve daha fazla yerel müşteri çekmeye başlayabilmeniz için bunları sitenize nasıl uygulayacağınızı özetledik.

Web Sitesi Optimizasyonu

Organik trafiği çekmek için hızlı, işlevsel ve SEO dostu bir web sitesine ihtiyacınız olacağından, hukuk firmaları için yerel SEO’nun ilk bileşeni web sitesi optimizasyonudur.

Halihazırda bir web siteniz varsa, bu, site içi sorunları çözmek için sayfa içi ve teknik SEO en iyi uygulamalarını takip etmek anlamına gelir.

Bu, bozuk bağlantıları düzeltmeyi, web sitenizin yükleme hızını optimize etmeyi, sayfa başlıkları ve içeriği aracılığıyla hedef anahtar kelimelerinizi kullanmayı ve kullanıcı dostu bir site yapısı oluşturmayı içerebilir.

Yeni bir site oluşturuyorsanız, web geliştiricinizin SEO’yu anladığından ve arama motorları ve insanlar için optimize edilmiş bir site tasarlayabildiğinden emin olun.

Web siteniz hızlı yükleniyorsa, gezinmesi kolaysa ve arama motorları tarafından dizine eklenebiliyorsa, yerel arama sonuçlarında sıralama şansınız daha yüksektir.

Mobil Deneyim

ABD’deki web sitesi ziyaretlerinin %51’i mobil cihazlardan geliyor. Bu, insanların ürün ve hizmetleri aramak için akıllı telefonlar ve tabletler kullandıkları ve hareket halindeyken web sitelerinde gezindikleri anlamına gelir.

Bir web sitesi sahibi olarak, potansiyel müşterilerin sitenizde küçük bir ekranda bile gezinebilmesi için mobil uyumlu bir site isteyeceksiniz.

Bunu yapmak için, web sitenizin net metin, hızlı yüklenen resimler ve net harekete geçirici mesaj düğmeleri içeren mobil uyumlu bir sürümünü oluşturmalısınız .

Mobil deneyime odaklanmak, yalnızca mobil uyumluluğun önemli bir sıralama faktörü olduğu için değil, aynı zamanda ziyaretçileri web sitenizde daha uzun süre tutacağı için de önemlidir.

İçerik yaratımı

Web sitenizin içeriği, ziyaretçilerinize ne yaptığınızı, onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi ve sizinle nasıl iletişim kurabileceklerini anlatır.

Ayrıca , web sayfalarınızın başlıklarında, meta açıklamalarında ve gövde metninde yerelleştirilmiş anahtar kelimeler kullandığınızda organik ziyaretçileri çekmek için de çalışır .

Hukuk firması içerik stratejiniz için anahtar kelime araştırması yaparken Semrush, Google Search Console veya Soovle gibi anahtar kelime araştırma araçlarını kullanın. Hizmet verdiğiniz alan ve hizmetlerinizle ilgili terimleri bulmanıza yardımcı olabilir ve oluşturmanız gereken içeriğe ilham verebilirler.

Örneğin, İstanbul’da ceza hukuku hizmetleri sağlıyorsanız [İstanbul ceza avukatı] veya [İstanbul’daki ceza hukuku avukatları] gibi anahtar kelimeleri hedeflemek isteyebilirsiniz.

Daha sonra bu terimleri bir “Ceza Hukuku” hizmet sayfasında veya sitenizin ana sayfasında kullanabilirsiniz.

Bunun ötesinde, potansiyel müşterileri çeken bilgilendirici makaleler yayınlayabilirsiniz.

“Yeni DUI Yasaları İstanbul Sakinleri İçin Ne Anlama Geliyor” veya “İstanbul’da Tutuklanırsam Ne Yaparım?” potansiyel müşterileri firmanıza çekmek için çalışabilirsiniz.

Yerel bir SEO stratejisinin organik sonuçlarda parladığı yer burasıdır. Bilgi arayan kişiler, makalelere kaydırabilmek için Yerel Paket sonuçlarını istemeyecektir. Yine de cevaplarınızın bulundukları konumla alakalı olduğunu bilmelerini istiyorsunuz.

Hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeleri bulduğunuzda, müşterinizin ilgi alanlarına hitap eden bilgilendirici içerikler yazmalısınız. Ardından, doğal olarak, yerel aramada bu terimleri sıralamak için hedefinizi ve ilgili anahtar kelimelerinizi sayfa boyunca kullanın.

Ancak içeriğinizi anahtar kelimelerle aşırı yüklememeyi unutmayın. Öyle ki içeriğinizin niyetinden uzaklaştırıyor.

Google İşletme Profili

Hukuk büromun Google Haritalar’da veya yerel harita uygulamalarında daha üst sıralara çıkmasını nasıl sağlayabilirim?

Hukuk firmaları, şehirlerinin alan kodunda güçlü bir şekilde yer almadıkları için genellikle Google Haritalar’da üst sıralarda yer almakta zorlanırlar.

Ne yazık ki bu, daha az müşterinin onları göreceği ve arama sonuçlarında görünmeyecekleri anlamına gelir.

Ve Google’ın Yerel Paket algoritmasının yerel SEO sıralamalarınızı etkilediğini zaten fark etmişsinizdir. Yerel Paket algoritması, tüketicilere yakın konumlardan yüksek kaliteli bilgiler verir. Sonuç olarak, organik arama sonuçlarında daha az yerel giriş görebilirsiniz.

Arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) ve Google Haritalar’da görünürlük elde etmek için Google İşletme Profilinizden (GBP) yararlanarak başlayın. GBP, ister yeni kitlelere ulaşmak ister dönüşümleri iyileştirmek isteyin, işletmelerin müşterilerle tüm cihazlarda bağlantı kurmasına yardımcı olur.

Google İşletme Profili’ni kullanmaya başlamak ücretsizdir ve çalışma saatlerinizi, hizmetlerinizi, adresinizi, telefon numaranızı, web sitesi URL’sini ve daha fazlasını ekleyebileceğiniz birden çok alan vardır.

Muayenehaneniz hakkında fotoğraflar ve ayrıntılar ekleyerek başlayın, ardından personeliniz ve hizmetleriniz hakkında bilgi ekleyin. Son olarak, ofisinizin nerede olduğunu Google’a bildirin.

Tamamlandığında, girişinizin doğru kalmasını sağlamak için sık sık tekrar kontrol edin. Bir GBP, esasen potansiyel müşteriler için çevrimiçi bir dizin ve tek durak noktasıdır, bu nedenle onu sürekli olarak güncellemek çok önemlidir.

Bir GBP aynı zamanda, hukuk firmanızın itibarını ve yerel sıralamalarını yükselterek geçmiş müşterilerden gelen incelemeleri toplamanıza olanak tanır.

İtibar ve İncelemeler

Olumlu müşteri incelemeleri, hukuk firmanızın otoritesini, çevrimiçi itibarını ve arama motoru sıralamalarını artırmak için harikalar yaratabilir.

Potansiyel müşteriler bir avukat ararsa ve firmanızın en olumlu eleştirilere sahip olduğunu görürse, rekabette sizi seçme eğiliminde olabilirler.

Müşterilerden Google İşletme Profilinize, Facebook’a ve diğer dizin listelerinize yorum bırakmalarını isteyebilirsiniz.

Çok sayıda olumlu eleştiriye sahip olmak, hukuk büronuzun yasal olduğunu Google’a bildirirken hukuk büronuzu diğerlerinden ayırabilir.

İncelemeler ve çevrimiçi itibar yönetimi ile ilgili olarak, çevrimiçi incelemeleri hemen izlemek ve yanıtlamak için bir stratejiye sahip olmak çok önemlidir.

Çevrimiçi incelemeler tüketiciler için önemlidir ve işletmenizi seçip seçmeyeceklerinin önemli bir göstergesidir.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, tüketicilerin %53’ünün bir işletmenin olumsuz bir yoruma yedi gün içinde yanıt vermesini beklediğini gösteriyor. Ancak olumlu eleştiriler bırakmayın. Bunlara da cevap vermek çok önemli.

Tüketicilerin firmanızın incelemelere yanıt verdiğini görmesi, iyi bir müşteri hizmeti sunduğunuzu ve müşterinizin işletmeniz hakkındaki izleniminin sizin için önemli olduğunu gösterebilir.

Bağlantı Oluşturma ve Atıflar

Hukuk firmaları için yerel SEO’nun son bileşeni, diğer sitelerden web sitenize bağlantılar çekmeyi içeren bağlantı kurmadır.

Başka bir siteden bir bağlantı (“geri bağlantı”), esasen o siteden hukuk büronuzun saygın ve iyi bir bilgi kaynağı olduğuna dair bir güven oyu olduğundan. Bu nedenle, çeşitli yüksek kaliteli bağlantıları çekmek, yerel sıralamalarınızı iyileştirebilir.

Buradaki anahtar, saygın, sektörle ilgili sitelerden bağlantılar çekmektir. Bunu yapmanın bir yolu, iş bilgilerinizi dizinlere göndermektir.

Veya web sitelerine konuk gönderileri gönderebilir ve sektör yayınlarında iniş röportajları göndererek, doğal olarak bağlantıları çeken yüksek değerli içerik oluşturabilirsiniz.

Ek olarak, içeriğinizi, e-kitaplarınızı ve PDF’lerinizi dışarıdaki bloglara pazarlamak faydalı bir strateji olabilir.

Bu, bağlantı kurma konusunda buzdağının sadece görünen kısmı, ancak ucuz bağlantılar satın almak yerine çeşitli stratejiler denemeye değer.

Unutmayın, nicelikten çok niteliğe odaklanın. En iyi bağlantılar, yerel sıralamanızı yükseltmenize ve daha fazla yönlendirme trafiği oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Hukuk Firmanızın Yerel SEO’ya İhtiyacı Var

Henüz yapmadıysanız, şimdi web sitenizi ve listelerinizi yerel arama için optimize etmenin tam zamanı. Bu, potansiyel müvekkillere hukuku nerede uyguladığınız konusunda daha iyi bir fikir verecek ve hizmet ettiğiniz topluluktan yeni müvekkiller çekmenize olanak sağlayacaktır.

Yerel SEO, uygulamalarını büyütmek isteyen hukuk firmaları için giderek daha önemli hale geldi.

Bu nedenle, firmaların çevrimiçi varlıklarını ve otoritelerini oluşturmak için diğer işletmeler tarafından kullanılan aynı araçlardan yararlanmaları mantıklıdır.

Web sitenizin varlığını optimize etmek, yerel aramalardan gelen trafiği artıracak ve firmanızın SERP’lerde daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacaktır.