Türkiye’de Hukuk Büroları ve Avukatlar için reklam yasağı vardır. Türkiye Barolar Birliği ve buna bağlı tüm barolar tarafından uygulanan reklam yasağı sebebiyle Hukuk Büroları ve Avukatların Google arama sonuçlarında insanlara ulaşabilmesinin tek yolu SEO’dur. Hukuk Bürosu SEO ve Avukat SEO için Hacer Ölmez’le iletişime geçebilirsiniz.

Hukuk Bürosu SEO

Hukuk firmaları, web sitesi trafiği oluşturan ve çevrimiçi olarak yeni müşteriler çeken optimize edilmiş bir siteden yararlanır. Hukuk Bürosu SEO’nun temellerini buradan öğrenin.

Hukuk firmanızın başarısı, yeni müşteriler kazanmanıza ve mevcut müşterilere harika bir hizmet sunmanıza bağlıdır. Ancak, özellikle rekabetçi bir pazarda müşteri çekmek her zaman kolay değildir.

Diğer hukuk firmalarından sıyrılmanın ve zaten sizinki gibi hizmetler arayan müşterileri kazanmanın bir yoluna ihtiyacınız var.

Girin: Arama Motoru Optimizasyonu (SEO).

SEO, bilgileri, ürünleri ve hizmet sağlayıcıları bulmak için arama motorlarını, yani Google’ı kullanan kişileri yakalamak için çalışır. Hukuk firmaları, web sitesi trafiği oluşturmak ve çevrimiçi olarak yeni müşteriler çekmek söz konusu olduğunda SEO’yu kendi avantajlarına kullanabilirler.

Bu kılavuzda, hukuk firması SEO’sunun ne olduğunu, hukuk firması SEO’sunun temellerini ve yasal SEO stratejinizi nasıl başlatacağınızı (veya geliştireceğinizi) öğreneceksiniz.

Hukuk Bürosu SEO Ne Demek?

Hukuk firması SEO’su (“avukat SEO” veya “yasal SEO” olarak da anılır), hukuk firmanızın arama motorlarındaki görünürlüğünü artırma uygulamasıdır.

İlgili hukuk firması SEO stratejileri ve teknikleri, daha fazla potansiyel müşteri çekmenize yardımcı olmak için hukuk firmanızın web sitesinin organik arama sonuçlarının en üstünde yer almasını sağlamak için kullanılır.

Birçok hukukçu, Google veya Bing gibi arama motorlarında ilk sayfa ve özellikle ilk sıralarda yer almak ister, ancak bunu zahmetsizce gerçekleştirmek için mücadele eder.

SEO ile sıralamanızı yükseltmek, trafik oluşturmak ve bu trafiği yeni müşterilere dönüştürmek için çeşitli taktikler kullanırsınız.

Yasal SEO Nasıl Çalışır?

Çoğumuz Google’ı şu ya da bu zamanda çevrimiçi bilgi veya işletme aramak için kullandık. İnsanlar ayrıca yasal hizmetler aramak için bunu yaparlar.

SEO ile, hukuk firmanızın sunduğunuz hizmetleri arayan kişiler tarafından bulunma şansını artırırsınız.

SEO, web sitenizin arama motoru algoritmaları tarafından “okunmasını” kolaylaştırmak için çalışır.

Bu algoritmaların web sitenizi içerik için taramasını, içeriği anlamlandırmasını, arama sonuçlarında göstermesini ve doğru sayfayı doğru zamanda doğru kullanıcıya göstermesini kolaylaştırırsınız.

Etkili bir hukuk firması SEO stratejisi , arama motoru sıralamalarınızı yükseltmek için çeşitli yöntemler, araçlar ve taktikler kullanır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Web sitenizde doğru anahtar kelimeleri (arama terimleri) hedefleme.
 • Arama motoru “botları” tarafından daha kolay gezinmek için web sitenizi optimize etme.
 • Trafik oluşturmak için SEO dostu içerik oluşturmak.
 • Web sitenizin mobil kullanıcılar için optimize edilmesini sağlamak.
 • Web sitenize yüksek kaliteli bağlantılar oluşturmak.
 • Yerel müşterileri çekmek için yerel girişlerinizi optimize etme.
 • Hukuk firmanız için olumlu eleştiriler üretmek.
 • Yasal SEO‘nun bazı unsurları, faydalarını zaman içinde birleştirme yeteneğine sahiptir.

Bu nedenle çoğu uzman, trafiği sürdürmek veya artırmak ve müşteri boru hattınızı dolu tutmak için bütünsel, devam eden bir SEO stratejisine sahip olmanızı önerir.

Hukuk Bürosu SEO Neden Önemlidir?

Çoğu avukat, SEO ilkesini anladıktan sonra, organik aramadaki sıralamalarını yükseltmek istediklerine karar verir.

Ancak SEO’nun faydaları sadece sıralamaların çok ötesine geçer. SEO, hukuk firmanıza birçok yönden hizmet edebilir.

Hukuk firması SEO’su önemlidir, çünkü yalnızca hukuk firmanızın aramadaki görünürlüğünü artırmakla kalmaz, aynı zamanda genel olarak marka otoritenizi ve itibarınızı artırır.

Bu, çevrimiçi ve çevrimdışı daha fazla müşteri çekmenize yardımcı olabilir.

Hukuk firması SEO’nun faydaları bunlarla sınırlı olmamak üzere şunları içerir:

 • Arama motorlarında anahtar kelime sıralamasını yükseltmek.
 • Web sitenize organik trafik çekmek.
 • Genel olarak web sitenizin otoritesini geliştirmek.
 • Pozitif PR oluşturmak.
 • Olumlu müşteri incelemelerini çekmek.
 • Web sitenizin trafiğini iyileştirme.
 • Web sitenizde dönüşümleri/olasılık yaratmayı artırma.
 • Yeni ortaklıklar ve ağ oluşturma fırsatları çekmek.
 • İniş özellikleri, röportajlar, konuşma etkinlikleri ve daha fazlası.

Hukuk Bürosu SEO Temelleri

Hukuk firması SEO karmaşık görünüyorsa, korkmayın. Hukuk büronuzun sıralamasını iyileştirmek, trafiği artırmak ve hukuk büronuz için daha fazla müşteri çekmek için atabileceğiniz birçok adım vardır.

Her şey temellerle başlar.

Anahtar Kelime Araştırması

Çoğu SEO stratejisi, anahtar kelime araştırmasıyla başlar çünkü hedef kitlenizin sizinki gibi hukuk firmalarını bulmak için hangi terimleri kullandığını bulmanız gerekir.

Potansiyel müşterilerin ne aradığına dair iyi bir tahmininiz olsa da, verilere bakmak her zaman en iyisidir.

SEMrush veya Ahrefs gibi anahtar kelime araştırma araçlarını kullanarak anahtar kelime önerileri bulabilir, arama hacmini karşılaştırabilir (kaç kullanıcı bu terimi arıyor) ve rekabet seviyesini (bu terim için kaç site sıralanıyor/bu terim için sıralama olasılığınız) analiz edebilirsiniz. ).

Bu, içeriğinizde hangi anahtar kelimelerin hedeflenmeye değer olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Web Sitesi Optimizasyonu

Potansiyel müşterilerinizin hangi anahtar kelimeleri aradığını belirledikten sonra, arama motoru algoritmalarının web sitenizi analiz etmesini ve dizine eklemesini kolaylaştırırken sitenizi bu terimler için optimize etmenin zamanı geldi.

Bu, web siteniz için bir site haritası oluşturma, anahtar kelimelerinizi sayfa başlıklarınızda ve açıklamalarınızda kullanma, sitenizi mobil arama için optimize etme, sitenizin yükleme hızını artırma, bozuk düzeltme gibi görevleri içerebilen hem teknik hem de sayfa içi SEO’nun bir karışımını içerir. bağlantılar (404s) ve daha fazlası.

Bu görevlerin birçoğunu kendiniz gerçekleştirebilir veya size yardımcı olması için bir profesyonel tutabilirsiniz.

Özellikle teknik SEO söz konusu olduğunda, yanınızda bir web geliştiricisi ve yetenekli bir SEO uzmanı olması yardımcı olabilir.

Yerel SEO

Çoğu hukuk firması, belirli bir yerle sınırlı, belirli bir hizmet alanına hizmet vermektedir. Bu nedenle, hizmet alanınızdaki arama yapanları hedeflemek söz konusu olduğunda yasal SEO gereklidir.

Sizinle gerçekten çalışabilecek potansiyel müşterilere ulaşmak istiyorsunuz. Yerel SEO, hem web sitenizi coğrafi bölgeye özgü anahtar kelimeler için optimize etmeyi hem de yerel listelerde profiller oluşturmayı içerir.

Google My Business, Yelp ve Bing Places, işletme bilgilerinizi güncelleyebileceğiniz ve yerel arama yoluyla müşteri çekebileceğiniz çevrimiçi listelemelere yalnızca birkaç örnektir.

Hukuk büronuzun bilgilerini yasal dizinlere göndermek, bu adımın başka bir parçasıdır.

İçerik pazarlama

İçerik, sitenizin sıralamasını yükseltmek ve pasif okuyucuları ödeme yapan müşterilere dönüştürmek söz konusu olduğunda güçlü bir araçtır.

İçerik tek başına sitenizi SEO başarısına taşımazken, hukuk firmanız için yeni işler başlatmak istiyorsanız ilgi çekici, SEO dostu içeriğe sahip olmak önemlidir.

İçerik pazarlama stratejiniz büyük olasılıkla web siteniz için hizmet sayfaları, web sayfaları ve blog makaleleri oluşturmayı içerecektir. Amaç, bu terimleri arayan kullanıcıları çekmek için her bir içeriği bir hedef anahtar kelime ile optimize etmektir.

Bu, SEO içeriği söz konusu olduğunda buzdağının sadece görünen kısmıdır, bu nedenle Bölüm 4: Bir Hukuk Bürosu Bloglama Stratejisi Nasıl Oluşturulur bölümünü mutlaka izleyin.

Bağlantı Kurma

Arama motorları, bir web sitesinin otoritesini ve güvenilirliğini belirlemeye yardımcı olmak için gelen bağlantılara (geri bağlantılara) bakar. Geri bağlantılara bakmanın bir yolu, web sitenizin kullanıcılar için harika bir bilgi kaynağı olduğuna dair diğer sitelerden alınan güven oylarıdır.

Bazı web siteleri web sitenize doğal olarak bağlantı verirken, diğer zamanlarda bağlantılar oluşturma konusunda daha bilinçli olmak isteyeceksiniz.

Amacınız makaleler, konuk gönderileri, röportajlar, infografikler, dizinler ve daha fazlası aracılığıyla sitenize yüksek kaliteli, alakalı bağlantılar çekmektir.

Yorumlar

İncelemeler hukuk firmaları için çok önemlidir – yalnızca SEO söz konusu olduğunda değil, aynı zamanda potansiyel müşterilerle güven oluşturmak için de. Ne kadar olumlu eleştiri alırsanız, diğer insanların sizinle çalışmak istemesi o kadar olasıdır.

Birçok hukuk firması, müşterilerinden Google, Facebook, Yelp vb. platformlarda yorum bırakmalarını ister, ancak inceleme oluşturma çabalarınızda her zaman daha bilinçli olabilirsiniz.

Bölüm 6: Hukuk Büronuz için Olumlu Müşteri Yorumları Oluşturmanın 5 Yolu’nda bahsedeceğimiz SEO’nuzu iyileştirmek için müşterilerden inceleme almanın birkaç yolu vardır.

Hukuk Firmaları için Eksiksiz SEO Rehberi

SEO başarısını görmek için bugün gereken adımları atabilmeniz için bu altı esasın her biri hakkında ayrıntılı kılavuzlar hazırladık.

İçerik pazarlamasından yerel SEO‘ya ve bağlantı oluşturmaya kadar, hukuk büronuzun çevrimiçi varlığını iyileştirmek ve işletmeniz için sürekli yeni potansiyel müşteriler akışı oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz taktiklere ve araçlara sahip olacaksınız.