Yerel SEO aracılığıyla işletmenizin görünürlüğünü artırmanın temel yollarını öğrenin. Bu yedi ipucu ile yeni müşteriler kazanın ve markanızı yerel SERP’lerde geliştirin.

Yerel SEO’yu Geliştirmenin ve Yeni İşler Çekmenin 7 Yolu

Standart organik SEO’nun çalışma şekli ile Yerel SEO’ya yaklaşmamız gereken yol arasında büyük bir fark var .

Google’ın harita paketini göstermek için kullandığı algoritmalar, ana organik algoritmalardan farklı olmasının yanı sıra, arama yapan kişinin amacı muhtemelen farklı değildir.

Bu yazıda, size yerel SEO yoluyla yeni müşteriler kazanmanın ve görünürlüğünüzü artırmanın yollarını anlatacağım.

Yerel SEO’nuzu Geliştirmenin En İyi Yolları

  • Atlamak:
  • Rakiplerinizin Google İşletme Profili Soru-Cevaplarını Göz Önünde Bulundurun
  • Daha Fazla Gösterim Elde Etmek İçin Bir Google Ürün Listelemesinde İnce Ayar Yapın
  • Yapabiliyorken Google’ın İş Mesajlarını Kullanın
  • Google Benim İşletmem Profili Tüm İlgili Yeni Kullanılabilir Özelliklerle Güncelleyin
  • Yerel Pazar Yerlerine ve Forumlara Katılın
  • Bing, DuckDuckGo ve Diğerlerini İhmal Etmeyin

1. Rakiplerinizin Google İşletme Profili Soru-Cevaplarını Göz Önünde Bulundurun

Google İşletme Profili (Google Benim İşletmem Profili), büyüyen yeni işler için harikalar yaratabilen harika bir işleve sahiptir: sorular ve yanıtlar özelliği.

Kendi kuruluşunuz için iyi bir şekilde kullanırsanız, başka türlü kararsız olan müşterileri dönüştürmenize yardımcı olabilir.

Ama orada durma. Rakiplerinizin Soru-Cevaplarını araştırmak için de zaman harcayın. Potansiyel müşterilerinizin sektörünüzdeki diğer kişilere neler sorduğunu görün.

Google Benim İşletmem Profili Soru-Cevap Nasıl Çalışır?

Google İşletme Profilinizde bir “Soru Sor” düğmesi görebilirsiniz . Tıklandıktan sonra, kullanıcılar bir soru göndermelerine izin veren bir ekrana yönlendirilir.

Google İşletme Profili Soru Sor Özelliğinin ekran görüntüsüGoogle İşletme Profilinden ekran görüntüsü, Eylül 2022
Bu sonraki bit anahtardır. Soru, profilin sahibine gönderilmez. Profile gönderilir . Bu, bir Google İşletme Profili girişi gören herkes tarafından görülebileceği anlamına gelir.

Rakiplerinizin Google İşletme Profili listesine bir soru gönderildiğinde, onu görebileceksiniz.

Ve soru bir kez yanıtlandığında, bu bilgi – ve katılım – gelecekte herkesin görmesi için oradadır.

Bu, Yeni İş Kurmaya Nasıl Yardımcı Olur?

Bu sorular, yerel arama yapanlardan yeni işleri teşvik etmenin harika bir yoludur. Soruların, o işletmeyi daha önce hiç ziyaret etmemiş ancak hedef pazarınızda olan kişiler tarafından sorulması muhtemeldir.

Halihazırda markayla etkileşim halindeler ancak ziyaret etmeden önce biraz daha fazla bilgiye ihtiyaçları var.

Kendi İlanınız İçin

Kendi Google Benim İşletmem Profilinize, dönüşüm hunisinin çok aşağılarında olan potansiyel bir yerel tüketiciyle sohbet etmek için bu fırsatı kullanabilirsiniz.

Sizi buldukları aşamadaysalar ve sizi bazı sorular soracak kadar düşünüyorlarsa, kapınızdan içeri girmelerini görmek için düşünceli bir yanıt yeterli olabilir.

Bir Rakibin Listesinde

Rakiplerinizin müşterilerinin ve potansiyel müşterilerinin hangi soruları sorduğuna bakın. Kendi profilinizdeki ve web sitenizdeki bilgileri daha iyi doldurmak için bunu kullanın.

Örneğin, bölgenizdeki diğer pizza restoranlarında glütensiz pizza bulunup bulunmadığı hakkında çok fazla soru sorulduğunu fark ederseniz, sitenizde ve listelemenizde glütensiz ürünlerinizi vurguladığınızdan emin olmak istersiniz.

Bu tür bir araştırma, özellikle onlara sorulan soruların tonu biraz olumsuzsa, sizi yerel rakiplerinizden bir adım önde tutabilir.

Şu soruyu düşünün: “Hala yüksek sesli müzik çalıyor musunuz?”

Potansiyel bir restoran müdavimi, bu sorunun başka bir işletmeden sorulduğunu görürse, hemen yemeklerini yiyeceği ortamı düşünmesini sağlar.

Planladıkları gibi bir yemekte arkadaşlarıyla arayı kapatmanın tadını gerçekten çıkarabileceklerini merak etmelerine neden olabilir.

Kendi web sitenizde ve Google Benim İşletmem Profilinde rakiplerinize sorulan soruları kimse sormadan cevaplayın. Açıklamanızda, müşterilerin rahatlatıcı, ortam müziği eşliğinde bir yemeğin tadını çıkaracağını belirtin.

Bu, bulunduğunuz coğrafyada yeni işler kazanmak için sizi rakiplerinize göre önemli bir avantaja sokabilir.

Potansiyel bir müşterinin sorusunu daha sormasına gerek kalmadan proaktif bir şekilde yanıtladığınızda, onların ihtiyaçlarını ve isteklerini anladığınızı göstermiş olursunuz.

2. Daha Fazla Gösterim Elde Etmek İçin Bir Google Ürün Listelemesinde İnce Ayar Yapın

Google, Google Benim İşletmem Profili olan işletmelerin sundukları ürünlerin ayrıntılarını yüklemelerine izin verir. Bu, potansiyel müşteriler tarafından hem mobil hem de masaüstü arama sonuçlarında görüntülenebilir.

Listelemeler Google Benim İşletmem Profilinde Haritalar’da döngü biçiminde ve hem döngüde hem de Arama’daki Ürünler sekmesi altında görünür.

Her iki biçim de kullanıcıların daha fazla ayrıntı için ürün kartlarını tıklamasına, arama yapmasına veya web sitesini ziyaret etmesine olanak tanır.

Google Benim İşletmem Profili Ürün Listelemeleri Nasıl Çalışır?

Ürünlerinizi bir Google İşletme Profiline yüklemek artık daha kolay. Google, bunu yapmanın ” Pointy ” adlı yeni bir yolunu yayınladı . Pointy, barkod tarayıcı ile satış noktası cihazı arasına takılan bir cihazdır. Ürünler tarandıkça Pointy bunları Google’a ekler.

Bu, ürün envanterinizi Google İşletme Profilinize yüklemenin hızlı bir yoludur. Bununla birlikte, Pointy yalnızca bazı ülkelerde mevcut olduğundan ve barkodsuz ürünler (örneğin çiçek demetleri) için uygun olmadığından, bununla ilgili kısıtlamalar vardır.

Ürünleri manuel olarak yüklemek hala mümkündür. Profilinizde oturum açın ve Profili Düzenle > Ürünler > Ürün Ekle ‘ye tıklayın .

Bu, Yeni İş Kurmaya Nasıl Yardımcı Olur?

Çeşitli nedenlerle bazı ürünleri diğerlerine göre sergilemek istiyor olabilirsiniz. Örneğin, konumlarınızdan birinde stok fazlası olabilir.

Bu hisse senedini o yerin Google Benim İşletmem Profili listesinde ön plana çıkarmak, yerel müşterileri bu konuda uyarmaya yardımcı olacaktır. Belirli ürünleri, bulundukları yere bağlı olarak ilgili kitlelere daha fazla hedeflemenize olanak tanır.

Örneğin, önce mevsimlik ürünler daha iyi sunulabilir. Belki de araba tamirhanenizin coğrafi konumu, mevsimsiz bir kar yağışı için ayarlanmıştır. Kar lastiği listelerinizi, karuselin başına getirmek için düzenleyin.

Bu, hedef konumunuzdaki yeni bir müşterinin onları görmesi için ürününüzün tam doğru zamanda görünürlüğünü artırabilir.

3. Yapabiliyorken Google’ın İş Mesajlarını Kullanın

Google İşletme Profili, işletmelerin müşterilerle doğrudan SERP’lerden yazışmalarına olanak tanıyan işlevler içerebilir .

Google Benim İşletmem Profili etkinleştirildiğinde, kullanıcıların işletmeyle doğrudan mesajlaşmaya başlamak için tıklayabilecekleri bir Mesaj düğmesi görüntüler.

Google Benim İşletmem Profili İş Mesajları Nasıl Çalışır?

Bu işlev , 2017’den beri Google İşletme Profilinde ve 2018’den beri Google Haritalar’da mevcuttur. Bununla birlikte, masaüstüne daha yeni ulaştı.

Google Benim İşletmem Profili sahibiyseniz, masaüstü kontrol panelinizde Mesajlar sekmesi altında Mesajlaşmayı aç seçeneğini görmelisiniz.

Google Benim İşletmem Mesajlaşma seçeneğini açın.

Ardından, bir ziyaretçi bu hizmeti kullandığınızı ilk kez bildirdiğinde gönderilecek ilk otomatik yanıtlayıcı gibi öğeleri ayarlayabilirsiniz.

Hizmetin zamanında olduğundan emin olmak için Google , tüm iletileri 24 saat içinde yanıtlamanızı önerir.

Aksi takdirde Google, hesabınızdaki mesajlaşma hizmetini devre dışı bırakabilir. Yanıt süreleriniz Google Arama ve Haritalar’da da gösterilebilir.

Google, ortalama yanıt sürenize bağlı olarak “Genellikle birkaç dakika içinde yanıt verir”, “Genellikle birkaç saat içinde yanıt verir”, “Genellikle bir gün içinde yanıt verir” veya “Genellikle birkaç gün içinde yanıt verir” mesajlarını görüntüleyebilir.

Bu, Yeni İş Kurmaya Nasıl Yardımcı Olur?

Herkesin henüz ilgilenmediği bir işi aramak için zamanı (veya eğilimi) yoktur. Potansiyel yerel müşterilerin size doğrudan GBP’nizden mesaj göndermesine izin vermek, onlarla görüşmelerinizi kolaylaştırmanın mükemmel bir yoludur.

Hızlı bir şekilde yanıt verirseniz, potansiyel müşteri dönüştürme şansınız büyük ölçüde artar.

Bu, özellikle merkezi çağrı merkezleri veya mesajlaşma kullanmayan yerel işletmeler için kullanışlıdır. Tüketicinin bulunduğu lokasyona göre işletmenin kişiselleşmesini gösteren başka bir temas noktası olabilir.

O coğrafyada müşterilerinize en uygun olabilecek teklifleri, hizmetleri ve ses tonunu değerlendirin. Bu, müşterilerinizi ne kadar iyi tanıdığınızı tekrar vurgulamak için bir fırsattır.

İşletmenizin bulunduğu bölgenin yerel adını kullanın. Bölgede desteklediğiniz belirli etkinlikler ve hayır kurumları hakkında konuşun.

İşletmenizin özellikle yerel nüfusa hizmet ettiğine dair herhangi bir ek gösterge, sizinle iletişim kuran potansiyel müşteriyle alaka düzeyinizi güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Artık işlevsellik web üzerinde çok çeşitli yerlerde mevcut olduğuna göre, potansiyel müşterilerinizle bu şekilde etkileşim kurmamak boşa harcanmış bir fırsat olacaktır.

4. Google Benim İşletmem Profilinizi Tüm İlgili Yeni Mevcut Özelliklerle Güncelleyin

Google, Google İşletme Profili mülkü aracılığıyla sunulan özellikleri güncellemeye devam ediyor. Kullanılabilir hale geldikçe liste kaydınızı ilgili özelliklerle tamamen doldurduğunuzdan emin olun.

Yeni Nitelikler Nasıl Çalışır?

Google, işletmenizin kullanmaya uygun olabileceği Google İşletme Profiline sık sık işlevler ekler. Bununla birlikte, her yeni özellik her tür işletme için mevcut değildir.

Yeni güncellemelere erişip erişemeyeceğiniz, Google Benim İşletmem Profili olarak hangi kategorinin birincil olarak ayarlandığına bağlıdır.

Hangi yeni özelliklerin kullanıma sunulduğu ve bunlardan kimlerin yararlanabileceği konusunda güncel bilgilere sahip olmak için Google’ın Google Benim İşletmem Profili duyuruları sayfasını ziyaret edin .

Bu, Yeni İş Kurmaya Nasıl Yardımcı Olur?

Google İşletme Profilinde yapılan herhangi bir yeni değişikliğin erken benimsenmesi sizi diğerlerinden önde tutacaktır. Bu özellikler, harita paketindeki sıralamanızı mutlaka etkilemeyecek olsa da, potansiyel yerel müşteriler için işletmenizi daha çekici hale getirebilir.

Örneğin, öznitelikler işletmenin mülkiyetinin ayrıntılarını içerebilir. Örneğin, İşletme profilinize “sahip olduğu kadın” ve “sahibi siyahi” gibi özellikler eklemek mümkündür.

Google ayrıca, bir işletmenin LGBTQ+ topluluğuna verdiği desteği “LGBTQ+ dostu” özellikler aracılığıyla belirtme seçeneğini de kullanıma sundu.

Azınlık gruplarını kapsayıcı ve destekleyici olduğunu gösteren bir işletme, bu grupların üyelerinin memnuniyetle karşılanmalarına yardımcı olabilir. Bazı insanlar için, bir işletmede hoş karşılanacaklarını bilmek, desteği garanti olmayan bir rakip yerine oraya gitmeleri arasındaki fark olabilir.

LGBTQ+ Destek ÖzelliğiGoogle İşletme Profilinden ekran görüntüsü, Eylül 2022

5. Yerel Pazar Yerlerine ve Forumlara Katılın

Yerel işletmenizi iyi pazarlamanın anahtarı, hedef kitlenizin ne aradığını anlamaktır. Hedef pazarınızı anlamanın harika bir yolu, bulundukları yerde zaman geçirmektir.

Buna çevrimiçi dahildir.

İşletmenizi yerel dizinlere ve forumlara kaydettirdiğinizden emin olun. Bu, geleneksel atıf yararı için çok fazla değil. Bu, potansiyel müşterileriniz arasında, ne hakkında konuştuklarını duyabilmeniz içindir.

Yerel Pazar Yerleri ve Forumlar Nasıl Çalışır?

Çevrimiçi Pazar Yerleri

Konumunuz ve ürünlerinizle alakalı pazar yerleri için Facebook gibi platformlara bakın. Kim oldukları ve neye tepki verdikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için izleyiciyle etkileşim halinde olmanız gerekmez.

Örneğin, mağazanızda yerel olarak üretilmiş zanaat ürünleri satıyorsanız, şehrinizin Facebook Pazar Yeri’nde hangi benzer ürünlerin satıldığını görerek hedef kitlenizin ürünler için ne kadar ödemeye istekli olduğu konusunda bir fikir edinebilirsiniz.

Yerel hedef kitlenizin ürünlerin fiyatları, kalitesi, nakliyesi ve tedariki hakkında söylediklerini izleyerek kitlenizin tercihleri ​​hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlayabilirsiniz.

Forumlar

Yerel bir pizza restoranıysanız, şehriniz için Reddit alt dizinlerine katılmanız ve bölgenizdeki restoranlardan bahseden konuları okumanız iyi olur.

Yerel kitleniz rekabetiniz hakkında ne diyor? Pizza restoranlarından bıktılar mı ve gerçekten birinin bölgeye yeni bir şeyler getirmesini mi istiyorlar?

Belki de yerel bağımsız mağazalar konusunda hevesliler ve onları daha fazla desteklemek istiyorlar.

Bu, Yeni İş Kurmaya Nasıl Yardımcı Olur?

Bu tür bilgiler, arama pazarlama stratejinizi, ses tonunuzu ve daha fazlasını özelleştirmenize yardımcı olabilir.

Hedef kitle üyelerinizin yerel bölgeniz hakkında özgürce konuştuğu yerlere gidin. Yerel işletmelerinden ne istediklerini öğrenin.

Kendinizi cesur hissediyorsanız, bu platformlarda izleyicilerinizle etkileşim bile kurabilirsiniz. Bu hassas ve özgün bir şekilde yapılmalıdır.

Çoğu insan, rızası olmadan bilgi için madencilik yapmak istemez. Bu sitelerde geri bildirim almak için ulaşırken açık ve dürüst olun.

Kitlenizden ne kadar çok şey izler ve onlardan öğrenirseniz, onlara iyi yanıt verecekleri ürün ve hizmetler sunma olasılığınız o kadar artar.

6. Bing, DuckDuckGo ve Diğerlerini İhmal Etmeyin

Google, ilgilenmeniz gereken tek arama motoru değildir. Yerel işletmeler hakkında bilgi arayan kullanıcıların ilk uğrak limanı olabilecek başkaları da var.

Diğer Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Sitenize gelen organik trafiğin büyük çoğunluğunun Google’dan geldiğini görebilirsiniz. Müşterilerin arama yoluyla sizi nasıl keşfettiklerinin tümünü izlemiyor olabileceğinizi unutmayın.

SERP’lerde gösterilen profiliniz bir tıklama oluşturmayabilir. Sonuç olarak, web analitiği programınızda görünmez.

Dolayısıyla, farklı arama motorlarındaki gösterimleri ölçmüyorsanız, işletmenizin Bing veya DuckDuckGo gibi sitelerde görüldüğünü bilemezsiniz.

DuckDuckGo’nun haritaları, Apple Haritalar tarafından desteklenmektedir. Bu nedenle, işletmenizin DuckDuckGo yerel harita paketinde görünmesini istiyorsanız, işletmenizin bir Apple Maps Connect profili oluşturması gerekir.

Benzer şekilde Bing, yerel harita işlevlerini güçlendirmek için Bing Places’i kullanır. Bir Google İşletme Profili listesi oluşturmak ve optimize etmek, Bing’de organik görünürlüğü artırmanıza yardımcı olmaz.

Zaman içinde diğer arama motorlarının popülaritesinde bir artış görüyoruz ve bazı konumlar için Google, kullanılan birincil arama motoru değil.

ABD dışında fiziksel mağazalarınız veya işletme konumlarınız varsa, bu bölgelerde hangi arama motorlarının da popüler olduğuna bakmalısınız.

Bu diğer arama motorlarının yerel harita işlevlerini kullandığınızdan emin olun.

Bu, Yeni İş Kurmaya Nasıl Yardımcı Olur?

Yine, rakiplerinizin olmadığı yerde olmak sizi iyi yerlere getirecektir.

Rakipleriniz DuckDuckGo’daki Apple Maps sonuçlarında görünmüyorsa, o platformu kullanarak yerel arama yapanların işini kazanma olasılığınız çok daha yüksek olacaktır.

7. İtibarınıza Dikkat Edin

TripAdvisor gibi sitelerde bırakılan yorumları yakından takip ediyor olabilirsiniz. Hatta kendi Google İşletme Profili girişinizi düzenli olarak kontrol ediyorsunuz.

Ancak, potansiyel müşterilere işletmeniz hakkında dışarıdan bir bakış açısı kazandırabilecek SERP’lerdeki diğer yerlerden bazılarını takip ediyor musunuz?

İtibar İzleme Nasıl Çalışır?

[araba tamircisi telford] gibi dönüşüm hunisinin en üstünde ve ortasında yer alan yerel arama sorguları, SERP’lerde çeşitli özellikleri geri getirebilir.

Öne Çıkan İnceleme ve Dizin Siteleri

Bu SERP sonucuna bir göz atın:

Öne Çıkan İnceleme ve Dizin Siteleri[araba tamircisi telford] aramasından ekran görüntüsü, Google, Eylül 2022En üstteki karusel, büyük dizinleri, sosyal medya sitelerini ve niş dizinleri listeler. Bu, potansiyel müşterilerin sizin kontrol etmediğiniz sitelerdeki şirketiniz hakkındaki bilgilere ve hatta incelemelere erişmesine olanak tanır.
Bu sitelerin şirketiniz hakkında yanlış bilgiler içermesi bir yana, müşterileriniz, eski çalışanlarınız ve hatta rakipleriniz sizin hakkınızda neler söyledi?

Bu sitelere olan bağlantıların, bu sorgu için Google SERP’lerinde ilk özellik olarak göründüğü göz önüne alındığında, potansiyel müşterilerinizden çok fazla görünürlük elde etmeleri mantıklı olacaktır.

İnsanlar da Soruyor

Müşteriler iş seçimlerini daraltma sürecindeyse, bu işletmeler hakkında belirli bilgileri aramaya başlayabilirler. Bu genellikle bir “İnsanlar Ayrıca Sor” özelliğinin görünmesini tetikleyebilir.

[Telford’da (bir tamircinin adı) herhangi bir işe yarar] araması yapıldığında, özellikle bu markadan bahseden aşağıdaki PAA kutusu belirdi.

İlk “İnsanlar da Soruyor” sorusu, “[marka] neden bu kadar pahalı?” Bu, bu özel tamircinin parasal değerine pek güven vermiyor.

“Kişiler de Soruyor” bölümünde hangi soruların görüneceğini kontrol etmek için yapabileceğiniz pek bir şey olmasa da, bu soruya tıklayanların algısını etkilemeye çalışmak önemlidir.

Bu soruyu ele alan bir sayfa yazın ve sıralamasını sağlamaya çalışın. Bu şekilde, yerel işletmenizle ilgilenen biri bu soruya tıkladığında, en azından “kaliteli hizmet”, “ucuz parça kullanmaktan ödün vermemek” ve “işlerine iyi para ödediğiniz yüksek vasıflı teknisyenler” şeklindeki yanıtınızı görecektir. Uzmanlık.”

Bu, Yeni İş Kurmaya Nasıl Yardımcı Olur?

Potansiyel bir müşterinin sizinle ilgili gördüğü şeyin yalnızca web sitenize veya Google İşletme Profili girişlerinize yazdığınız bilgiler olmayabileceğini unutmamak çok önemlidir.

Yakından takip ettiğiniz ve yanıtladığınız sitelerde bırakılan incelemeler bile olmayabilir.

Potansiyel bir müşteri, başkalarının işinizle ilgili görüşlerinden ve deneyimlerinden büyük ölçüde etkilenecektir. Yerel işletmeler, onları ayrılmaya teşvik eden siteler tarafından desteklendikleri için çok sayıda inceleme çekme eğilimindedir.

İşinizle ilgili olumsuz bir algı, muhtemelen yeni bir müşteri kazanmanız veya kaybetmeniz arasındaki fark olacaktır.

SERP’leri her zaman temel potansiyel müşteri oluşturan arama terimlerinize göre izleyin. İşinizle ilgili olumsuz algıların nerede oluşabileceğini belirleyin.

Çözüm

İşletmenizin yerel kitlenizle başarılı olmasını istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken SEO’nun birçok yönü vardır.

Google Haritalar’da ve standart SERP’lerde yerel amaçlı aramalarda web sitenizin nasıl göründüğü işinizi iyileştirebilir veya bozabilir.

Fiziksel işletmenizin çevrimiçi ortamda başarılı olmasını istiyorsanız, sağlam bir yerel SEO stratejisi geliştirdiğinizden emin olun.