Tam eşleme alanına sahip olmak eskiden büyük bir sorundu. Ancak alan adı bugün arama sıralamalarında bir rol oynuyor mu?

Alan Adı Bir Google Sıralama Faktörü mü?

İnternetin ilk günlerini hatırlıyor musunuz?

Yahoo oyunlarında solitaire oynarken tüm gününüzü AOL messenger’da arkadaşlarınızla sohbet ederek geçirebilirsiniz. Sonra annen bir arama yapmak için telefonu aldı ve sen internetten atıldın. İyi zamanlar.

O günlerde, biraz alışveriş yapıyorsanız, tam eşleme alan adına (EMD) sahip bir sitede yapıyor olma ihtimaliniz yüksekti. Örneğin, bir köpek tasmasına ihtiyacınız varsa, muhtemelen www.buydogcollars.com gibi bir adrese sahip bir siteye gidersiniz.

Arama motoru optimizasyonunun o ilkel günlerinde, şirketlerin tam hedef anahtar kelime öbeklerini doğrudan alan URL’lerine koymaları yaygındı.

Ne yazık ki (veya EMD’ler hakkında ne düşündüğünüze bağlı olarak belki de neyse ki), dolandırıcılar ve kötü niyetli kişiler bundan faydalandı, bu alan adlarının birçoğunu ele geçirdi ve onları düşük kaliteli sitelere bağladı.

Peki, bugün doğru olan nedir? Alan adınızın arama sonuçları üzerinde bir etkisi var mı?

Gelin tartışmaya biraz daha yakından bakalım.

İddia: Alan Adı Sıralama Faktörü mü?

Tam eşleme alanına sahip olmak eskiden büyük bir sorundu.

2010 yılında, CarInsurance.com 49,7 milyon dolara satıldı : hala tüm zamanların en pahalı alan adı satın alımı. Açıkça görülüyor ki, birileri bu anahtar kelimeye sahip alan adlarına değer veriyordu.

SEO endüstrisindeki kişilerin EMD’leri savunması yaygındı (ve bazen hala da öyle). Etraflarındaki iddialar, genellikle anında güvenilirlik oluşturdukları ve rekabet avantajı oluşturdukları şeklindedir.

Ama geçen bölümde bahsettiğimiz kötü oyuncuları hatırlıyor musun? Sonunda Google, anahtar kelime doldurma URL’lerini anladı ve algoritmasını onları azaltmak için değiştirdi. Ancak bu, web sitenizin alan adının SEO’yu etkilemediği anlamına gelmez.

Kanıt: Alan Adlarının SEO Üzerindeki Etkisi

Alan adları ve sıralamalar üzerindeki etkileri hakkında birçok karışık bilgi var.

Alan adlarının bir noktada sıralamalarda rol oynadığına şüphe yok.

Google’ın Arama Kalitesi grubunda bir yazılım mühendisi olan Matt Cutts, 2011’deki bir Web Yöneticisi Hangout’unda teknoloji devinin arama algoritmasında EMD’lerin oynadığı rolü kabul etti.

Ancak şunları da belirtti:

“Ve bu nedenle, bu karışımı biraz ayarlamayı ve algoritma içindeki düğmeyi bir şekilde azaltmayı düşünüyoruz, böylece iki farklı alan söz konusu olduğunda, bir grup anahtar kelimeye sahip bir alan adının olması size o kadar yardımcı olmaz. içinde.”

Ve sadece bir yıl sonra, 2012’de Cutts , düşük kaliteli tam eşleme alan adlarının arama sonuçlarında görünürlüğünün azalacağını tweetledi.

Son olarak, 2020’de Google Web Yöneticisi Eğilimleri Analisti John Mueller , alan adlarındaki anahtar kelimelerin artık arama motoru sonuç sıralamalarını belirlemede bir rol oynamadığını ortaya çıkardı.

Bir Google Web Yöneticilerine Sor videosu sırasında alan adlarındaki anahtar kelimelerin sıralamaları etkileyip etkilemediği sorusunu yanıtlarken, “Kısacası, hayır. Üst düzey alan adınızda bir anahtar kelimeye sahip olmaktan böyle özel bir bonus alamazsınız.”

Ancak bu, alan adlarının önemsiz olduğu anlamına gelmez. Doğrudan sıralama faktörleri değiller.

Kararımız: Alan Adınız Sıralama Faktörü Değildir, Ama Yine de Önemlidir

Alan Adı Bir Google Sıralama Faktörü mü?

Artık alan adlarının genel arama motoru sıralamanızın bir parçası OLMADIĞINI belirlediğimize göre, SEO uzmanları onları unutabilir, değil mi?

Kesinlikle hayır.

Bir alan adı seçiminiz, kullanıcı deneyiminizin ve genel imajınızın önemli bir yönü olabilir. Alan adınız genellikle işletmenizin en tanınan yönü olmalıdır. Bazen bu, işletme adınız değil, belirli bir marka veya ticari markadır.

Farklı özellikler için alt alan adlarını veya hatta ayrı alan adlarını düşünebilirsiniz. Bayilerin taşıdığı ürünleri satarsanız bu, müşterilerinizin sizi daha kolay bulmasına yardımcı olabilir.

Alan adınızda anahtar kelimeler kullanmak, arama sıralaması açısından yardımcı olmaz; doğru yapılmadığı takdirde, SEO’nuza bile zarar verebilir.

Ancak, markanız ağırlıklı olarak belirli bir hizmet veya ürüne odaklanıyorsa, alana bir anahtar kelime eklemek, kullanıcıların bir bakışta neyle ilgili olduğunuzu anlamasına yardımcı olabilir. Dikkatlice yerleştirilmiş bir anahtar kelime, dönüşüm sağlama olasılığı yüksek olan kitleleri çekmeye de yardımcı olabilir.

Alaka düzeyi yüksekse veya markanızın bir parçasıysa, bir anahtar kelime kullanmaktan korkmayın.

İşte TL;DR: Alan adınız Google sıralamanızı doğrudan etkilemez, ancak bilgili web pazarlamacılarına markalarının değerlerini yansıtma ve daha olumlu kullanıcı deneyimleri yaratma fırsatları sunar.

Bir alan adı seçme konusunda daha fazla yardım için Roger Montti’nin tavsiyesine bakın .