SEO Durumu raporumuz, makine öğrenimi ve yapay zeka, Google güncellemeleri ve üçüncü taraf çerezlerin kullanımdan kaldırılmasının, 2023’te SEO’da beklenen en büyük değişimler olduğunu ortaya koyuyor.

2023 Yılında SEO’nun Karşılaşacağı En Büyük Zorluklar [Anket Sonuçları]

Gelecek yıl için stratejinizi hazırlarken, önünüzdeki potansiyel aksaklıkları ve zorlukları planlamak çok önemlidir.

Bu yıl SEO uygulayıcıları, kaynak eksikliği, strateji sorunları ve süreçleri ölçeklendirme yeteneğinden kaynaklanan zorlukların üstesinden geldi.

2023 ve sonrasına baktığımızda, SEO’nun Durumu raporumuz, uygulayıcıların SEO’daki en büyük değişimlere öncülük etmek için makine öğrenimi ve yapay zeka, Google güncellemeleri ve üçüncü taraf çerezlerin kullanımdan kaldırılmasını beklediğini ortaya koyuyor.

Bu makalede, raporumuzdaki önemli veri noktalarını özetleyeceğiz, özellikle üç ana zorluğu vurgulayacağız ve strateji geliştirmenize yardımcı olabilecek ilgili SEO trendlerine bakacağız.

Son olarak, makine öğrenimindeki gelişmelerin ve yapay zekanın arama pazarlamacılığı üzerindeki etkilerini tartışacağız. Bu yeni arama teknolojisi sizin ve işletmeniz için bir zorluk teşkil edecek mi? Uzmanlarımızın neler söylediğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Buradaki tüm içgörüler, yıllık SEO Durumu Raporundaki birinci taraf anket verilerimizden kaynaklanmaktadır .

Rapor Bulgularının Özeti

Son 12 aydaki en büyük SEO zorluklarının neler olduğu sorulduğunda, yanıt verenler şunları söyledi:

 • Kaynak eksikliği (%14,9) .
 • Strateji sorunları (%12,3) .
 • Ölçeklendirme işlemleri (%11,9) .
 • Pandemi ile ilgili sorunlar (%11,2).
 • Diğer bölümlerle uyum (%10,7).

Bütçe kesintileri, SEO profesyonellerinin 2021’de karşılaştığı bir numaralı zorluktan bu yıl altıncı sıraya geriledi.

Ancak, kaynak eksikliği ve ölçeklendirme süreçlerinin 2022’deki en büyük zorluklar olduğu gerçeği, 2021’deki bütçe kesintilerinin kalıcı bir etkisi olduğunu gösteriyor.

2023’teki potansiyel tehditlere baktığımızda, katılımcılardan en fazla üç “en büyük değişim” ve SEO’daki sektör değişikliklerini seçmelerini istedik. İşte en iyi yanıtları:

 • Makine öğrenimi ve yapay zeka (%18,7).
 • Google güncellemeleri (%18,0).
 • Üçüncü taraf tanımlama bilgilerinin kullanımdan kaldırılması (%13,9).
 • Google sıfır tıklama sayfaları (%12,9).
 • Yetenek rekabeti (%11,5).

SEO uzmanlarının ortaya çıkan faktörler olarak izlediği faktörler şunlardır:

 • Makine öğrenimi ve yapay zeka (%11,3).
 • Önemli Web Verileri (%10,8).
 • EAT ve güvenilir kaynaklar (%10,2).
 • Mobil SEO (%9,8).
 • SERP özellikleri (%8,3).

SEO Uzmanları Genellikle Sınırlı Kaynaklarla Çalışır

Kaynak eksikliği, 2022’de SEO’ların karşılaştığı en büyük zorluk olarak geldi.

Sektörün 2021’de yapılan bütçe kesintilerinin etkilerini hissettiğine dair çok az şüphe var, ancak sınırlı kaynakların bir başka nedeni de birçok SEO uzmanının büyük ekiplerle çalışmamasıdır.

Ankete katılanların %40’ından fazlası 10 veya daha az üyeden oluşan bir ekiple çalıştığını bildirirken, kabaca %5’i kendi başlarına çalıştıklarını söyledi.

Önümüzdeki bir veya iki yıl içinde yeni ekip üyeleri eklemek zor olabilir.

State Of SEO Raporu , SEO uzmanlarının karşılaştıkları zorluklar ve gelecek yıl için endişe ettikleri konular hakkında daha derin ayrıntılara giriyor.

Yakın Zamandaki ve Devam Eden Büyüme Zorlu Olabilir

2023 ve sonrası için öngörülen SEO değişikliklerinin birçoğu, büyümenin önündeki potansiyel engellerdir.

Son zamanlardaki ve devam eden büyüme, bir ekip olarak ölçeklenme yeteneği olmadan zorlu olabilir ve yetenek rekabetinin önümüzdeki iki yıl içinde önemli bir endişe nedeni olması bekleniyor.

Üçüncü taraf tanımlama bilgilerinin kullanımdan kaldırılması, daha az veriyle aynı veya daha iyi sonuçları vermeleri bekleneceğinden, SEO uzmanlarının ve pazarlamacıların yakın zamandaki büyümeyi sürdürmelerini zorlaştırır.

Strateji, Birçok SEO Uzmanı İçin Bir Endişedir

SEO’lar, strateji sorunlarını son 12 aydaki en büyük zorluklarından biri olarak listeledi.

Strateji sorunları, SEO uzmanlarının YG’lerini (yatırım getirisi) kanıtlamakta zorlandıklarını gösterebilir.

Ankete katıldığımız SEO uygulayıcılarının yarısından fazlası (%58,0) çalışmalarının yatırım getirisinde bir artış olduğunu bildirirken, birçoğu yatırım getirisini kanıtlamakta zorlandı ve SEO uzmanlarının %29’u yatırım getirisi konusunda kararsız hissettiklerini bildirdi.

Kazanma Stratejileri ve SEO Başarısını Ölçme konulu bölümümüzde, yatırım getirisi sorunlarının genellikle bir markanın hedef hedefleri ile izlenen veriler arasındaki kopukluktan kaynaklandığını tartışıyoruz.

SEO Uzmanları, Makine Öğrenimi ve Yapay Zekanın Büyük Bir Etkiye Sahip Olmasını Bekliyor

SEO uzmanları tarafından tahmin edildiği gibi, önümüzdeki iki yıldaki en büyük değişimler listesinin başında makine öğrenimi ve yapay zeka geliyor.

Ek olarak, SEO uzmanlarından 2023’te ortaya çıkacak en önemli faktörlerin neler olacağını düşündükleri sorulduğunda en çok verilen yanıtlar makine öğrenimi ve yapay zeka oldu.

Makine öğreniminin ve yapay zekanın neden herkesin aklında ilk sıralarda yer aldığını daha iyi anlamak için daha fazla bağlam elde etmek üzere şirket içi uzmanlarımıza başvurduk.

SEJ’de SEO içerik stratejisti olan Shelley Walsh, AI ve makine öğreniminin yakın zamanda insan karar verme sürecinin yerini alabileceğini görmüyor. Ayrıca, içerik oluşturmak için yapay zeka destekli araçlara çok fazla güvenmenizi önermiyor:

“Bir engelleyici olarak, AI’nın, izlenecek birkaç yolun olduğu ve uzmanlığa dayalı bir seçim yapmanız gereken kritik kararların ve seçimlerin yerini alabileceğini henüz göremiyorum. Alet, onu kullanan kişi kadar iyidir. Şu anda, GPT-3 tarafından desteklenen bir araç seli var.

Bunlar, ürün açıklamaları gibi düşük hacimli içerikler için harikadır, ancak uçurumu genişletir ve iyi araştırılmış düşünce liderliği kalitesindeki içeriği yükseltir. Çevrimiçi nişler yapay zeka tarafından üretilen içerikle doygun hale geldikçe, öne çıkmanın tek yolu kalite olacaktır. Sonuçta, aşırı kullanımın yalnızca zararlı bir etkisi olacaktır.”

Tüm birinci taraf anket verilerini görmek ve daha fazla içgörü okumak için SEO Durumu Raporunu indirin .